Parohia din Erfurt și-a sărbătorit hramul

Preotul și credincioșii români din parohia „Acoperământul Maicii Domnului” – Erfurt și-au sărbătorit duminică, 9 octombrie, al doilea hram, alături de Mitropolitul Serafim și de oaspeții sosiți din comunitățile românești vecine.

 

 În seara zile de 8 octombrie 2016, Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a săvârșit Taina Sf. Maslu în Parohia Erfurt, rostind la final un cuvânt de învățătură. IPS Serafim s-a întreținut apoi în cadrul unei „Seri duhovnicești” cu credincioșii prezenți, discutând diferitele probleme cu care aceștia se confruntă în viața de zi cu zi și în special cele referitoare la educația religioasă a copiilor.

Duminică, 9 octombrie, Părintele Mitropolit a oficiat Sf. Liturghie, împreună cu părintele paroh Bogdan-Florin Buta, PC Protoiereu Ioan Forga (Leipzig) și PC Pr. Sebastian Schipor (Dresden) și părinții ierodiaconi Chiril Socaciu și Ioan Popoiu de la Centrul eparhial.

La finalul slujbei, IPS Serafim a tâlcuit pericopa evanghelică citită și le-a pus la inimile credincioșilor prezenți câteva cuvinte de îmbărbătare, îndemnându-i să fie permanent aproape de biserică, păstrând mereu vie rugăciunea în mintea fiecăruia.

Sărbătoarea de la Erfurt s-a încheiat cu o agapă frățească, credincioșii bucurându-se atât de bucatele tradiționale cât, mai ales, de prilejul de a fi împreună.

Arhid. Chiril Socaciu