Dialog teologic la Facultatea de Teologie Ortodoxă din Cluj-Napoca – 14-16 martie

În colaborare cu institutul „Ex fide lux – Institutul Germano-Român de Teologie, Știință, Cultură și Dialog” (Nürnberg), la Facultatea de Teologie Ortodoxă a Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca va avea loc, în perioada 14-16 martie 2023,  o serie de prelegeri pe tema „Dogmatică, ecumenism și spiritualitate”.

Dogmatistul luteran de renume internațional Prof. Dr. Gunther Wenz (Universitatea din München) va susține trei prelegeri despre „Biserica, Sfinții și Preacurata Fecioară Maria – Maica Domnului. O trilogie evanghelică în perspectivă ecumenică”.

Doamna Dr. Barbara Stühlmeyer, teologul și muzicolog de confesiune catolică din Hof de la institutul „Ex fide lux – Institutul Germano-Român de Teologie, Știință, Cultură și Dialog” din Nürnberg va vorbi pe tema „Viziunea mistică a Hildegardei de Bingen și Lumina Tabor”.

Pastorul luteran și editor al „Bibliotecii Teologice Germano-Române/BTGR” Dr. Jürgen Henkel (Selb/Bavaria), care este și profesor honoris causa al Universității „Babeș-Bolyai” din Cluj-Napoca, va vorbi pe trei teme: „Părintele Dumitru Stăniloae (1903-1993) – Teologia în condițiile totalitarismului”, „Misiunea publică a bisericii din perspectiva teologiei protestante” și „Toleranță și pluralism – o perspectivă teologică”.

Pe lângă aceste prelegeri, este programată și prezentarea festivă a traducerii în limba germană a cărţii „Spovedanie şi Comuniune” (1998) a Înaltpreasfințitului Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Crișanei și Maramureșului.  Jürgen Henkel a tradus această carte în 2020 și a publicat-o, sub titlul „Beichte und Kommunion. Seelsorge und Lebensbegleitung durch Geistliche Väter in der orthodoxen Glaubenspraxis”, în „Biblioteca Teologică Germano-Română”.

Programul exact poate fi găsit pe afișele atașate. Prelegerile Prof. Dr. Wenz și Dr. Stühlmeyer vor avea loc în limba germană, cu traducere în română, iar Prof. h. c. dr Henkel va vorbi în limba română.