Doi ierarhi au binecuvântat începerea construcției sălii culturale a Parohiei Traunreut

În Traunreut (Bavaria)  s-a scris din nou istorie, în ziua de duminică 19.09.2021. Parohia Română Ortodoxă  cu hramul „Sfinţii Trei Ierarhi“ de la poalele Alpilor  a îmbrăcat straie de sărbătoare, însemnând o zi memorabilă în calendar. IPS Ioan, Mitropolitul Banatului și IPS Serafim au binecuvântat lucrările la noua sală culturală din incinta complexului parohial.

Invitaţii de onoare, IPS Ioan, Mitropolitul Banatului și IPS Serafim, Mitropolit al Germaniei, Europei Centrale și de Nord au fost întâmpinaţi de fanfara orașului Traunreut și însoţiți de primarul Hans-Peter Dangschat și părintele paroh Constantin Bartok. Prezenţa celor doi mitropoliţi  a fost o mare onoare pt acest mic orășel, care datorita comunității ortodoxe românești se face recunoscut și admirat în întreaga Germanie.

Copiii Şcolii Parohiale , cu buchete de flori și zâmbete inocente i-au întampinat pe Domniile lor în faţa bisericii, urându-le „ Bine aţi venit!“

La Sfânta Liturghie au fost prezente câteva sute de enoriași cărora li s-au alăturat atât Dl. Hans Peter Dangschat, Primarul Orașului Traunreut cât și reprezentantul cultural al prefecturii,  Dl. Markus Schupfner. Stoicismul Domniilor Sale a fost de admirat, în contextul în care slujba s-a desfășurat cu precădere în limba română. Am participat cu toţii la o Sfântă Liturghie înălţătoare, binecuvântată, presărată de momente emotionante și pline de învăţătură.

„Binecuvintează Doamne pe cei ce iubesc podoaba Casei Tale“.

 Dupa hrana spirituală primită în prezenţa Dlui Senator Peter Ramsauer, a Primarului Peter Dangschat și a Viceprimarului Reinhold Schroll, cei doi ierarhi au binecuvântat începutul lucrăriloe pentru noua Sală Culturală din incinta edificiului  bisericesc românesc, proiect susţinut de autorităţile germane, cărora le mulţumim încă o dată. 

Invitaţii au avut prilejul și onoarea de a scrie în Cartea de Aur a orașului.

Şi cum românul știe să îmbine frumos credinţa cu tradiţia și cultura, oaspeţii au fost întâmpinaţi cu pâine și sare, iar în cadrul Festivalului „Toamna Românească“, Ansamblul „Datina Traunreut“  a susţinut un mic program artistic. Fostul primar al orașului, Dl. Klaus Ritter,  un susţinător de bază a proiectelor comunităţii noastre, a acceptat cu drag să intre în horă alături de dansatorii ansamblului.

La încheiere, oaspeţii au primit daruri din partea comunităţii și au fost invitaţi la masă, unde nu au lipsit tradiţionalele sarmale, voia buna și zâmbetele. Surpriza cea mare a fost făcută părintelui paroh Constantin  Bartok, care a primit o carte-album, intitulată „ Povestea unei Parohii“, care descrie cursul vieţii Domniei sale. Cartea a fost realizată de un grup de enoriași în semn de recunoștinţă și respect pentru grija și dăruirea pe care le-a oferit comunităţii.