Excursie cu credincioșii Parohiei Straubing-Bogen la mănăstirea Niederaltaich

Duminică, 11 septembrie, părintele Vasile Reuț și credincioșii Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena” din Straubing-Bogen au vizitat mănăstirea benedictină Niederaltaich, așezământ mănăstiresc cu o tradiție îndelungată (din secolul al VIII-lea), situat în apropierea bisericii lor parohiale.

 

În Duminica dinaintea Înălţării Sfintei Cruci, după săvârşirea Sfintei Liturghii şi a Slujbei de Te Deum pentru începutul noului an școlar, părintele paroh Vasile Reuț împreună cu o parte din credincioşii parohiei Straubing-Bogen, am fost în excursie la abația benedictină „Sfântul Mc. Maurițiu” de la Niederalteich. Parohienii au fost însoțiți de părintele Klaus Klein, preot ortodox al Crucii Roșii Bavareze. Părintele Klaus, ca apropiat al monahilor acestui așezământ,  a ghidat pelerinii în biserica mare, construită la începutul secolului al XVII-lea și în care se păstrează prețioase odoare (Sfinte Moaște), în biserica congregației bizantine și în alte locuri de interes. Pe toată durata vizitei, credincioșii au fost însoțiți de monahii viețuitori aici, care aparțin ordinului catolic benedictin, înființat de Sfântul Benedict de Nursia în secolul al V-lea și care urmează o viață ascetică asemănătoare rânduielii monahilor ortodocși.

La sfârșitul vizitei, părintele paroh și credincioșii au mulțumit gazdelor, precum și părintelui Klaus pentru înlesnirea micului pelerinaj.

Știre preluată de pe pagina Facebook a Parohiei Straubing-Bogen