Doi Mitropoliți au vizitat Așezământul Bisericesc din München, aflat aproape de finalizare

La sfârșitul lunii ianuarie, Preasfințitul Părinte Episcop-vicar Sofian Brașoveanul a primit, la șantierul viitorului Așezământ Românesc din cartierul Aubing al capitalei Bavariei, vizita ÎPS Augoustinos, Mitropolitul grec al Germaniei și a ÎPS Părinte Serafim, Mitropolitul ortodox român al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, care au apreciat stadiul lucrărilor, care se apropie de final.

 

 

 

Aflat sâmbătă, 25 ianuarie în München, ÎPS Augoustinos, Mitropolitul grec ortodox al Germaniei a vizitat Așezământul Bisericesc Românesc, unde a fost întâmpinat de PS Părinte Sofian Brașoveanul. Ierarhul român notează, pe pagina personală de Facebook: „ne-am bucurat să vedem împreună, între altele, în premieră, structura de beton a viitorului baptisteriu din Sala Crucilor. Înaltpreasfinţia Sa a apreciat frumuseţea şi mărimea Aşezământului, o dovadă în plus că ortodocşii prind rădăcini în Germania. Îi mulţumim pentru onoranta vizită”.

 

Miercuri, 29 ianuarie, Aşezământul în construcţie a fost vizitat și de ÎPS Părinte Mitropolit Serafim. După ce, însoțit de PS Sofian, a trecut în revistă şantierul şi s-a interesat de mersul lucrărilor, Înaltpreasfinţia Sa a considerat că Aşezământul va contribui substanţial la ridicarea prestigiului ortodoxiei româneşti în Germania şi a avut cuvinte de apreciere către inginerii constructori pentru temeinicia şi frumuseţea lucrării.

 

Construcția Aşezământului Bisericesc se apropie de final, astfel încât sunt preconizate mutarea personalului din actualul Centru Bisericesc, situat în apropierea gării centrale din München, în noile spații din Aubing, în luna iunie. Preasfințitul Părinte Sofian a anunțat – pe pagina de internet a Centrului Bisericesc Românesc din München – că duminică, 13 septembrie, în ajunul praznicului Înălţării Sfintei Cruci, va avea loc sfințirea Altarului Sălii Crucilor, cu ajutorul lui Dumnezeu. Sala Crucilor este constituită pe întregul subsol al bisericii, având ca destinaţie o sală comunitară polivalentă. Sala este gândită să permită atât săvârşirea, la nevoie, a Sfintelor Slujbe cât şi transmiterea audio-video a slujbelor din biserică.

 

Cei care doresc să contribuie la susținerea proiectului de construcție al Așezământului Bisericesc, pot contribui cu donații în contul:

Rumänische Orthodoxe Metropolie

IBAN: DE76 7509 0300 0005 1307 35; BIC: GENODEF1M05

Scop/Zweck: Construirea bisericii/Kirchenbau