Parohia Würzburg în ajutorul copiilor nevoiași la început de an școlar

Fericitul Augustin spunea: „Prin stăruință se îmbărbătează binele și se rămâne în acest bine.”
Conștienți de chemarea spre lucrarea milosteniei și convinși prin stăruință în lucrarea acesteia, credincioșii Parohiei Ortodoxe Române „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg au venit, pentru al șaselea an consecutiv, în întâmpinarea nevoilor copiilor defavorizați, aflați la început de an școlar.
Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, sub coordonarea părintelui paroh Protos. Dr. Ghelasie Păcurar, generozitatea enoriașilor din Würzburg s-a concretizat prin oferirea a 200 de ghiozdane, complet dotate pentru activitatea didactică. Acțiunea s-a încadrat în proiectele sociale specifice: „Un ghiozdan pentru noul an școlar” și „100 ghiozdane = 100 vise împlinite” ale departamentelor de asistență socială din cadrul Episcopiei Hușilor și Arhiepiscopiei Tomisului.
Părintele Protosinghel Ghelasie Păcurar s-a deplasat împreună cu organizatorii în satele cele mai izolate și în comunitățile defavorizate din județele Vaslui și Constanța, ducând copiilor aflați în risc de abandon școlar darul credincioșilor și mesajul de dragoste și solidaritate al Chiriarhului din Eparhia Germaniei, Austriei și Luxemburgului.