Dortmund: conferința părintelui profesor dr. Daniel Benga despre stâlpii familiei creștine

Perioada Postului Mare este una de acumulări și creșteri spirituale realizate prin nevoințe duhovnicești dar și prin împărtășirea de învățăturile Bisericii și a Sfinților Părinți.  În acest sens, Parohia „Sf. Dumitru Basarabov” din Dortmund a invitat pe pr. Prof. Dr. Daniel Benga pentru a le vorbi credincioșilor despre Stâlpii familiei creștine și duhurile care o locuiesc, sâmbătă 10 martie a.c.

Părintele profesor a prezentat publicului numeros adunat să-l asculte o extraordinară interpretare a rugăciunii Bisericii din cadrul Tainei Cununiei și a desprins din această interpretare patru stalpi ai familiei și anume: Credința. Adevărul, Înțelegerea între soți și nu în ultimul rând Dragostea. Fiecare dintre aceste virtuți creștine, numite de părintele profesor stâlpi sau temelii ai familiei,au fost dezvoltate cu rigurozitate în prelegere și a fost ilustrate prin experiența vieții de familie și de duhovnic a invitatului nostru. 

Orice familie se zidește din interior și nu din exterior, acest adevăr profund , ne-a atras atenția părintele Daniel Benga cere jertfă și consecvență în viața noastră și trebuie să fie lucrarea prioritară a soților.  Cei care doresc să întemeieze o familie creștină doresc să trăiască frumos, în armonie și să se mântuiască.

După ce a expus această învățătură despre cei patru stâlpi ai familiei, părintele profesor a vorbit despre duhurile care pot locui în familie prin prisma rugăciunii Sfântului Efrem Sirul, specifică Postului Mare.  Astfel duhurile rele, a trândăviei, a grijii de multe, a iubirii de stăpânie și al grăirii în deșert, pe care cerem lui Dumnezeu să le depărteze de la noi trebuie să le îndepărtăm și din sânul familiei pentru a face loc duhrilor celor bune: al curăției, al gândului smerit, al răbdării și al dragostei. Împlinind acest lucru mai cu seamă în timpul Postului, familia va deveni un loc al prezenței lui Dumnezeu, va deveni un colțișor de Rai și va aduce multă pace și bucurie membrilor ei.

Părintele profesor spunea la începutul cuvântului său că viața veșnică este făcută din întâlniri, din întâlniri cu Dumnezeu în multe ipostaze ale vieții noastre și anume: în oameni, în cărți, în flori, în lucruri frumoase dar și în suferințele noastre, în purtarea crucii noastre. În această seara de din Postul Mare, credincioșii din Dortmund s-au întâlnit cu veșnicia prin cuvântul harismatic al Părintelui Daniel Benga.

Pr Dr. Ispas Ruja