Pregătiri de Paști la școala parohială din Nürnberg

Se apropie Sfintele Sărbători ale Învierii Domnului, iar copiii de la școala parohială „Emaus” a Parohiei din Nürnberg au participat sâmbătă, 17 martie, în cadrul programului catehetic lunar, la activități de pregătire pentru Sfintele Paști: cateheza având ca temă Patimile și Învierea lui Iisus, cântarea „Hristos a înviat” și răspunsurile liturgice, dar și pictatul ouălor specifice Sfintelor Paști.

Având în vedere apropierea vacanței de primăvară, programată în Germania în asociere cu Paștile potrivit tradiției Apusene,  deja de la mijlocul lunii martie în cadrul școlii parohiale „Emaus” a Parohiei „Sf. Mare Mucenic Dimitrie, Izvorâtorul de Mir” din capitala Franconiei au avut loc activități de pregătire a celei mai importante sărbători a lumii creștine. Potrivit programului specific, după Sfânta Liturghie la care copiii, sprijiniți, au dat răspunsurile liturgice și s-au împărtășit, participanții au luat masa împreună cu părinții și educatorii. Imediat după aceasta a urmat ora de cateheză pe trei grupe de vârstă, în cadrul căreia copiii au ordonat planșe reprezentând scene din istoria biblică a intrării Domnului în Ierusalim, Cinei celei de Taină, Patimilor Domnului, Răstignirii și Învierii și le-au explicat, refăcând astfel în propriile cuvinte cele descrise în Evanghelii.

Programul de cateheză a continuat cu modulul recreativ: alături de maica Marina Muntean de la Centrul Eparhial, cu mic cu mare toți au exersat ca în fiecare an, după vârstă și pricepere, pictatul sau încondeiatul ouălor de Paști. Bucuria lucrării împreună a dat rezultate pe măsură. Fiecare va repeta, acasă, în preajma Praznicului Sfintei Învieri, această tradiție asociată cu frumoase istorioare despre Patimile și Învierea Domnului. Următoarea activitate va avea loc la mijlocul luni aprilie și la ea sunt invitați toți copiii familiilor ortodoxe din Nürnberg și împrejurimi.