Vecernie panortodoxă în Biserica „Pogorârea Sf. Duh” și „Sf. Ștefan cel Mare“ din Viena

În prima Duminică din Postul Mare  (05.03.2023), numită și Duminica Ortodoxiei, când se prăznuiește biruința adevăratei învățături ortodoxe asupra tuturor ereziilor, urmând unei frumoase tradiții din Comunitatea ortodoxă din Austria, la Viena a avut loc Vecernia panortodoxă.
După doi ani de pauză cauzată de pandemie, clerici și credincioși ortodocși s-au adunat în număr mare în Biserica „Pogorârea Sf. Duh” și „Sf. Ștefan cel Mare” din sectorul 2 al Vienei.
18 clerici, sub protia Mitropolitului grec al Austriei, IPS Arsenios, au săvârșit slujba Vecerniei în frumoasă cântare a psalților greci conduși de Dimitrios Apostolakis, a celor români conduși de către teologul Claudiu Morteanu, dar și a corului Bisericii condus de doamna Caterina Coresi.
Au participat preoți din biserica greacă, sârbă, română si ucrainiană. Din partea Bisericii ortodoxe române au participat Pr. Nicolae Dura, Vicar al Austriei, Pr. Emanuel Nuțu, Consilier Eparhial, Pr. Răzvan Gască, Pr. Cătălin Soare, Pr. Cristian Popa, Pr. Florin Corduneanu, Diac. Theodore Coresi și Diac. Alin Buliga, care s-a ocupat și de desfășurarea slujbei.
În cuvântul de final, IPS Mitropolit Arsenios a arătat frumusețea și importantă icoanelor în Tradiția Ortodoxă și a îndemnat la trăirea autentică și păstrarea dreptei credințe. De asemenea, a promis că va contribui la realizarea picturii acestui noi locaş de cult din inima Vienei și a explicat de ce frescele interioare şi exterioare ( în cazul de față) reprezintă o lucrare deosebit de complexă şi de importantă, cu o simbolistică aparte în tradiția Bisericii Ortodoxe.
Părintele paroh Emanuel Nuțu le-a transmis oaspeților cuvântul de bun-venit al IPS Părinte Mitropolit Serafim și a mulțumit Conferinței Episcopilor Ortodocși pentru binecuvântarea ca în acest an, slujba pan-ortodoxa să fie oficiată în noua biserică românească din sectorul 2 al Vienei.
După terminarea slujbei, toți cei prezenți au avut posibilitatea de a comunica între ei și cu părinții prezenți, participând la Agapa pregătită cu mult drag de către credincioși ai Parohiei.
Știre și imagini preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ștefan cel Mare” din Viena