Emisiuni la Trinitas TV dedicate românilor ortodocși din Germania

 Deși au plecat peste hotare în căutarea unui trai mai bun, românii din Germania au rămas cu sufletul acasă. Reporteri de la televiziunea Trinitas TV a Patriarhiei Române, în cadrul emisiunii #SecvențeTrinitas a surprins povestea comunităților din Tranreut, Saarbrücken Șu Ulm.

 

Cu sufletul acasă. Românii din Traunreut (emisiune transmisă în 31.05.2016)

 Românii ortodocși din Traunreut, alături de parohul lor, Părintele Constantin Reinhold Bartok, s-au constituit într-o comunitate cu o activitate demnă de admirat. Tradiții populare promovate prin intermediul Ansamblului „Datina”, cursul de cateheză pentru copii „Prima Spovedanie” și proiectul construcției unei bisericuțe de lemn în orașul de la poalele Alpilor sunt numai câteva din acțiunile lor din ultima vreme. Reportaj de Nicolae Iancu

https://www.youtube.com/watch?v=</span>NUJSq1RQxLk<span style="line-height: 1.3em;">

  **********************************************************

 

Departe de țară, dar acasă în Biserică. Românii din Saarland  (emisiune transmisă în 28.09.2016)

Interviu cu părintele Constantin Papuc, cu ÎPS Serafim și cu credincioși români despre viața parohiei românești „Nașterea Maicii Domnului” din Saarbrücken, despre bucuriile și greutățile comunității și mai ales despre viitorul românilor din Saarland. Reportaj de Alina Buzea.

https://www.youtube.com/watch?v=</span>f8WEiPHEpPY<span style="line-height: 1.3em;">

**********************************************************

 

Regăsirea în Ortodoxie a unui etnic german (emisiune transmisă în 22.09.2016)

Înainte de 1989, etnicul german Alfred Spisländer, născut în județul Timiș, își caută libertatea și devine refugiat în fosta Germanie federală. Dar căutările lui nu s-au încheiat odată cu evadarea din lagărul comunist. Într-o zi de 1 ianuarie, își găsește împlinirea prin Taina Mirungerii și trecerea la Ortodoxie, luând numele Vasile. Astăzi este epitropul Bisericii ortodoxe din Saarbrücken. Reportaj de Alina Buzea

 https://www.youtube.com/watch?v=</span>3VrYQ-dD2PA<span style="line-height: 1.3em;">

 

**********************************************************

 

Parohia ortodoxă română din Ulm (emisiune transmisă în 23.07.2015)

 

Părintele paroh Sebastian Suciu povestește despre începuturile parohiei, dificultățile slujirii în Diaspora și dragostea de a fi lângă altarul Domnului. Reportaj de Raluca Mihalache

  https://www.youtube.com/watch?v=</span>dvaooeuzqik<span style="line-height: 1.3em;">

 **********************************************************

Acasă în Biserică. Români din Germania (emisiune transmisă în 27.07.2015)

 

Familia Dörner, credincioși din parohia Ulm, alături de părintele Sebastian Suciu vorbesc despre viața nouă departe de casă. Reportaj de Raluca Mihalache

 https://www.youtube.com/watch?v=</span>gEqpnWkIdJc<span style="line-height: 1.3em;">