Prilej de rugăciune şi de mare bucurie la hramul Parohiei „Acoperământul Maicii Domnului”- Bielefeld

Vineri 30 septembrie şi sâmbătă 1 octombrie, românii din Bielefeld şi împrejurimi, împreună cu părintele paroh Marius Florentin Pandelea, au avut marea bucurie de a participa la cel de-al treilea hram al Parohiei „Acoperământul Maicii Domnului” – Bielefeld, când a fost anunțată și preluarea în concesiune a imobilului bisericesc în care au loc slujbele comunității.

 Şirul sfintelor slujbe s-a deschis cu seara duhovnicească de vineri 30 septembrie. Oaspetele de onoare a celor două zile de sărbătoare a fost Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, care după ce a slujit Taină Sfântului Maslu, a predicat răspunzând la întrebările primite din partea credincioşilor prezenţi într-un număr impresionant. La această Taină, au slujit şi PC Pr. Alin Florea de la Parohia „Învierea Domnului“- Salzgitter, PC Pr.Bogdan Ioan Ilie de la Parohia „Sf.Ierarh Teodosie de la Brazi“ – Osnabrück, şi PC Pr. Mihai Octavian Ilaş de la Parohia „Sf. Cuv. Parascheva“- Hannover.

A doua zi, sâmbătă 1 octombrie, bucuria dimpreună slujirii dintre clerici şi credincioşi a continuat prin oficierea Sfintei Liturghii în cinstea Sfântului Acoperământ al Maicii Domnului,precedată de hirotesia întru citeţ a tânărului Cristian Zontea.

La sfârşit, Înaltpreasfinţia Sa a predicat despre Maica Domnului ca fiind începătoarea neamului creştinesc şi Născătoarea Domnului nostru Iisus Hristos, îndemnând totodată pe credincioşi să se roage Maicii Domnului şi să o cinstească din toată inima cu multă smerenie şi credinţă, căci nimeni niciodată nu a rămas neajutorat şi deznădăjduit în necazul, în suferinţă sau în cererea lui. După predică, IPS Serafim a felicitat pe preotul paroh şi pe credincioşi, că într-un timp așa de scurt (3 ani), cu multă trudă şi încercări numeroase, au reuşit să preia prin concesionare, începând cu 20 noiembrie 2016, pentru 30 de ani, o biserică şi clădirile aferente, precum şi costurile lor.

În biserică au fost prezenţi şi cei mai de seama reprezentanţi ai comunităţii catolice din zonă, Pr. Dechant Klaus Fussy şi Pr. Hubert Maus. Aceştia au ajutat foarte mult ca lăcașul catolic ce urma la sfârşitul anului 2017 să fie dărmat, să fie astfel preluat de ortodocşii români din Parohia Bielefeld. Cei doi reprezentanţi din partea comunităţii catolice au participat cu multă deschidere şi bucurie la Agapa frățeasca, unde împreună cu ÎPS Serafim şi câţiva consilieri ai Parohiei Bielefeld au discutat despre planurile de viitor în vederea preluării bisericii şi au stabilit ca 20 noiembrie a.c. să fie ziua în care credincioşii catolici să săvârşească pentru ultima dată o slujbă în ritul lor în biserică şi totodată să înmâneze actele şi cheile celor ce vor reprezenta în această zi înaltele autorităţi ale Bisericii Ortodoxe Române.

Nădăjduim ca ziua de 21 noiembrie a.c. nu va fi doar ziua în care credincioşii ortodocşi ai Parohiei Bielefeld vor săvârşi prima Sf. Liturghie fără să mai strângă la sfârşit icoanele şi toate lucrurile trebuincioase cultului ortodox, ci va fi întipărită în mintea şi în inima fiecărui dreptmăritor ca ziua sfânta în care patroana şi ocrotitoarea comunităţii va mijloci la Tronul Preasfintei Treimi să intrăm odată cu ea în biserică şi să rămânem sub Sfântul şi Cinstitul ei Acoperământ nu doar 30 de ani, ci în vecii nesfârşiţi, spre slava lui Dumnezeu şi mântuirea noastră.