Episcopii Ortodocşi din Germania subliniază importanţa Euharistiei în vremurile de criză Covid-19

La 23 iunie 2021, a avut loc la Köln, la sediul Mitropoliei Ortodoxe Antiohiane a Germaniei și Europei Centrale, cea de-a 22-a reuniune a Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania (OBKD). Aceasta a fost programată inițial pentru 20-21 martie 2021, dar a trebuit să fie amânată din cauza situației cauzate de pericolul pandemic Covid19  de la acel moment. Au luat parte la această întâlnire reprezentanții eparhiilor greacă, antiohiană, sârbă și română.

Reuniunea a fost prezidată de președintele Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania mitropolitul grec Augoustinos. Din partea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei Europei Centrale şi de Nord a fost prezent Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Dr. Serafim Joantă.

La începutul întâlnirii, episcopii au adoptat enciclică comună intitulată „Sfânta Euharistie în timpul pandemiei de coronavirus”, care abordează impactul provocat de pandemia cauzată de virusul Corona asupra vieții Bisericii Ortodoxe din Germania, și în special asupra celebrării Sfintei Euharistii. Documentul evidențiază importanța nemărginită a Sfintei Euharistiei și a comuniunii euharistice a credincioșilor pentru viața Bisericii. Acesta sugerează modalități care pot ajuta parohiile și credincioșii să facă față situației actuale. Proiectul de text a fost pregătit de un grup de lucru format din teologi din toate eparhiile ortodoxe din Germania, sub conducerea episcopului ortodox sârb Grigorie.

În plus, episcopii au luat notă de rapoartele Comisiei teologice, ale Comisiei pentru școli și educație religioasă, ale Comisarilor pentru activitatea mediatică și pentru cooperare intercreștină, precum și ale comisarilor de la sediul guvernului federal și al guvernului din Renania de Nord-Westfalia. Conferința episcopală a discutat, de asemenea, despre celebrările planificate pentru a marca cea de-a 1700-a aniversare a primului Consiliu Ecumenic (Niceea 325) în 2025.

Imediat înainte de votul din Parlamentul European privind așa-numitul raport Matić referitor la „Situația privind sănătatea și drepturile sexuale și reproductive în UE în ceea ce privește sănătatea femeilor”, Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania a deliberat asupra acestuia și a făcut  următoarea declarație:

„Potrivit concepției ortodoxe, omul a fost creat după chipul și asemănarea lui Dumnezeu. Această asemănare a omului este caracteristica sa permanentă, care nu îi poate fi luată și care stabilește demnitatea și egalitatea tuturor ființelor umane. Această demnitate a întregii vieți, inclusiv și mai ales a copiilor nenăscuți, este inviolabilă și inalienabilă. Prin urmare, considerăm că este problematic faptul că prezentul proiect de rezoluție nu ia în considerare aceste drepturi ale copilului nenăscut. Cu toate acestea, ele sunt cel puțin la fel de importante ca și preocuparea de a milita pentru protecția femeilor împotriva exploatării, opresiunii și violenței, precum și pentru sănătatea și drepturile lor, care stă la baza proiectului de rezoluție.”

Reuniunea de toamnă a Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania a fost stabilită pentru 11 noiembrie 2021 şi va avea loc la Sediul Mitropoliei Ortodoxe Române pentru Germania, Europa Centrală şi de Nord din Nürnberg.

trad. comunicatului oficial, din limba germană, de Pr. Constantin Prihoancă

Foto credit: pagina Facebook a OBKD