Vizită pastorală de Rusalii în parohiile din capitala Austriei

De sărbătoarea Rusaliilor, Preasfințitul Părinte Episcop Vicar Sofian Brașoveanul a vizitat parohiile românești din Viena și împrejurimi, unde a oficiat Sf. Maslu, Sfânta Liturghie și un botez, împreună cu preoții slujitori și a ținut cuvinte de învățătură.

 

Vizita Ierarhului a început vineri, 18 iunie, la St. Pölten. Aici Preasfinția Sa aa săvârșit Taina Sfântului Maslu împreună cu părintele paroh Cătălin Soare, pr. Cezar Marksteiner-Ungureanu (Krems), pr. Ștefan Lungeanu (Amstetten) și pr. Alexandru Chinta (Vöcklabruck).

În cuvântul de învățătură de la finalul slujbei, PS Sofian a vorbit despre specificul credinței ortodoxe, care se bazează pe credința în Domnul Iisus Hristos, Dumnezeu adevărat și Om adevărat, pe Sfintele Evanghelii, pe învățătura Sfinților Părinți ai Bisericii și pe hotărârile Sinoadelor Ecumenice. În continuare, Ierarhul amintindu-și de învățătura pr. Teofil Părăian de la Mănăstirea Sâmbăta de Sus, a enumerate datoriile creștinilor ortodocși:  să meargă duminica la Biserică; să citească rugăciunile de dimineață și de seară; să țină posturile rânduite de Biserică; să citească zilnic două capitole din Noul Testament; să practice rugăciunea inimii: „Doamne Iisuse Hristoase, Fiul lui Dumnezeu, miluiește-mă pe mine păcătosul”.

Preasfinția Sa a explicat credincioșilor mai în detaliu despre importanța crucială a Bisericii și a Sfintelor Taine în viața creștinilor („mănăstirea-tinda Raiului”) și a amintit despre ocrotitorii parohiei din orașul austriac, Sfinții Martiri Brâncoveni. În încheiere, a arătat importanța praznicului Rusaliilor și a pregătirii în vederea dobândirii Duhului Sfânt ca scop al viețuirii creștine.

În  19 iunie, de Sâmbăta Rusaliilor („Moșii de vară”), PS Sofian a slujit Sfânta Liturghie și slujba parastasului la Parohia Sf. Antonie cel Mare din sectorul 15 al Vienei, păstorită de pr. prof. Ioan Moga alături de pr. Viorel Ghera. La Liturghie a mai participat și pr. Răzvan-Florin Gască de la parohia Wiener Neustadt.

PS Sofian a subliniat în cuvântul de învățătură legătura dintre pomenirea morților și sărbătoarea Pogorârii Duhului Sfânt. Referitor la lucrarea de rectitorire în duh ortodox-bizantin a Bisericii (foste romano-catolice), cumpărată acum 7 ani de către parohie, PS Sa a accentuat faptul, că prin această strădanie, se scrie o pagină de istorie. Prin lăcașurile sfinte construite sau cumpărate și reamanajate în Diaspora, credincioșii români influențează în mod pozitiv și mărturisitor istoria societății europene.

Pr. prof. Ioan Moga a mulțumit PS Sale pentru vizita pastorală și pentru încurajări și a rememorat cu recunoștință primii ani de preoție petrecuți la Centrul Bisericesc din München, alături de PS Sa.

După Sf. Liturghie și Parastase, PS Sofian a vizitat Biblioteca parohială „Sf. Maxim Mărturisitorul” și celelalte spații unde se desfășoară diferite activități educațional-culturale ale parohiei.

În seara aceleiași zile, PS Sofian a săvârșit Taina Sf. Maslu în Parohia „Sf. Cuv. Parascheva” din Wiener Neustadt, alături de părintele paroh Răzvan Gască și Pr. Cătălin Soare (St. Pölten).

În Duminica Rusaliilor, Preasfințitul a oficiat luni Sfânta Liturghie praznicală și Vecernia plecării genunchilor la noua biserică „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena, care și-a sărbătorit pentru prima dată hramul.

La încheierea slujbei, Ierarhul a declarant pentru postul de televiziune Trinitas TV al Patriarhiei Române: „Vedem și în aceasta o manifestare a lucrării deosebite a Sfântului Duh. Practic, biserica de zid este exprimarea exterioară a bisericii din sufletele credincioșilor ortodocși români (…) Au venit din România în Austria în căutarea unor condiții mai bune de muncă și viață și au adus în sufletele lor, în ființa lor, credința lor, trăirile, toată moștenirea lor cultural-religioasă

Ierarhul i-a avut alături pe Părintele Paroh Emanuel-Ștefan Nuțu, pe Părintele Athanasios Buk de la Biserica Ortodoxă Greacă și pe Părintele Slaviša Božić de la Biserica Ortodoxă Sârbă din Viena.

La slujbă au participat și oficialități din partea statului și a orașului, din partea bisericii romano-catolice, reprezentanți ai Ambasadei României la Viena, ai consulatului și mulți credincioși ai parohiei.

Părintele Emanuel Nuțu a adăugat, pentru același post de televiziune: „Prezența și binecuvântarea Părintelui Episcop Sofian au adus multă încurajare noii comunități din Sectorul 2 al Vienei și tuturor celor care se ostenesc cu lucrările de construcție a noii biserici și determinare pentru etapele ce le stau înainte (…) Ne simțim împliniți pentru că, după doi ani de lucrări permanente, putem sluji în noua biserică, ne putem regăsi și odihni în rugăciune, putem organiza programe religios-culturale pentru copilașii parohiei și astfel simțim că în apropierea parcului vienez Prater există un colțișor de Românie și un adevărat Acasă.”

Părintele Emanuel Nuțu, împreună cu credincioșii români din Viena, au realizat în Sectorul 2 al Vienei un așezământ românesc compus din Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare”, un bloc de locuințe pentru români, o grădiniță creștină, un magazin cu produse românești, un magazin bisericesc și o agenție de pelerinaje. Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Viena este făcută pe modelul bisericii Mănăstirii Voroneț. În așteptarea frescei, tencuiala biserici a fost refăcută de meșteri români cu nisip adus de la Gura Humorului.

Luni, 21 iunie, de sărbătoarea Sfintei Treimi, Preasfinția Sa și-a încheiat vizita pastorală în cea mai veche parohie din Austria,  „La Sf. Înviere” şi „Sf. Ap. Andrei” din Viena, unde a slujit Sfânta Liturghie împreună cu Părintele Paroh Dr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria și a săvârșit Taina Sf. Botez pentru pruncul Nicolae, fiul Părintelui Cristian Ioan Popa (preot misionar la aceeași parohie) şi al preotesei Anca Elena.

 

Știre preluată de pe pagina de internet www.basilica.ro și paginile Facebook ale Centrului Bisericesc Român din München, a Parohiei „Sf. Martiri Brâncoveni”- St. Pölten