Hramul parohiei „Buna Vestire” din Kassel

 Credincioșii parohiei „Buna Vestire” din Kassel și-au sărbătorit hramul în a doua duminică a Postului Mare, alături de părintele paroh dr. Ovidiu Ioan, primind vizita pastorală a ÎPS Părinte Mitropolit Serafim.

Sâmbătă seara, la slujba Sfântului Maslu, atmosfera de rugăciune a continuat de-a lungul  unui dialog duhovnicesc, Înaltpreasfințitul Serafim răspunzând la diferite întrebări referitoare la post, dreptatea dumnezeiască și rânduieli liturgice ale Bisericii Ortodoxe.

 Duminică dimineața, la Sfânta Liturghie arhierească săvârșită de ÎPS Serafim răspunsurile liturgice au fost date de grupul de teologi format în cadrul parohiei. După împărtășirea credincioșilor, Ierarhul a ținut un cuvânt de învățătură despre isihasm, învățătura propovăduită de Sfântul Grigorie Palama, cel prăznuit în a doua duminică a Postului Mare. Teologia isihastă, cu concentrarea sa asupra vieții lăuntrice a omului, este expresia trăirii ortodoxe, la care este chemat fiecare credincios, mai ales în acest veac în care întreaga lume e preocupată îndeosebi de lucrurile exterioare.

Praznicul parohiei s-a încheiat cu tradiționala agapă, la care au participat toți cei de față.

Parohia „Buna Vestire” din Kassel împlinește doi ani de existență în luna aprilie. Părintele Ovidiu Ioan, doctor în teologie al Universității din Göttingen și asistent la catedra de istorie bisericească a Facultății de Teologie Evanghelică din Marburg, a fost hirotonit întru preot de Buna Vestire, 25 martie 2014.