Parohiile Würzburg și Osnabrück, în parteneriat cu parohii din România, au dăruit ghiozdane copiilor săraci

La început de an școlar, preoții și credincioșii din parohiile Würzburg și Osnabrück au organizat colecte pentru ajutorarea copiilor cu situații financiare dificile de la parohii din județele Sibiu și Vaslui. Ghiozdanele achiziționate au ajuns la școlari cu ajutorul preoților parohi din România.

 

Cu ajutorul lui Dumnezeu și generozitatea enoriașilor, Parohia Ortodoxă Română „Sf. Ap. Andrei” din Würzburg au oferit 120 de ghiozdane și rechizite unui număr de 120 de copii din Vaslui, cu posibilități materiale reduse. Preasfințitul Părinte Ignatie, Episcopul Hușilor, a transmis o scrisoare de mulțumire părintelui protosinghel Ghelasie Păcurar, parohul comunității românești din nordul Bavariei: „Bucuria copiilor este greu de transpus în cuvinte, ei pășind în noul an școlar cu încrederea că pot și au dreptul să învețe, pentru a-și depăși condiția socială modestă. Suntem convinși că prin astfel de gesturi, ce izvorăsc doar din dragostea creștină, putem să contribuim la schimbarea viitorului lor”, a scris ierarhul. 

O acțiune asemănătoare au realizat și credincioșii Parohiei „Sf. Teodosie de la Brazi” din Osnabrück, împreună cu părintele paroh Bogdan Ilie. Aceștia au ajutat cu ghiozdane noi copiii din parohia sibiană Gușterița. Părintele Paroh Alexandru Ioniță, pe pagina Facebook a parohiei sibiene, a scris următoarele: „Multe mulțumiri fraților din Biserica Ortodoxă Română din Osnabrück Germania și preotului Bogdan Ilie pentru mobilizarea și sprijinul acordat multor copii din Gușterița! Copilașii se duc mai cu drag la școală cu un ghiozdan așa de fain, chiar dacă încălțămintea e firavă sau pachetul lipsește din ghiozdan… !”