Excursie de studiu și colocviu teologic în Banat, 4-9 mai 2023

În perioada 4-9 mai 2023, membrii Institutului Germano-Român „Ex fide lux” pentru Teologie, Știință, Cultură și Dialog împreună cu diferiți colaboratori vor efectua o excursie de studii,  structurată ca un colocviu teologic în Banat, acțiunea fiind organizată în colaborare cu Mitropolia Ortodoxă Română a Banatului. Accentul este pus pe orașul Timișoara, Capitală Culturală Europeană 2023. În cadrul manifestărilor, va avea loc o serie de prelegeri despre istoria Bisericii Ortodoxe Române, a Bisericii Romano-Catolice, a Bisericii Evanghelice C.A., a Bisericii Luterane Slovace și a Bisericii Greco-Catolice din Banat. Organizatorii au planificat și vizitarea mănăstirilor ortodoxe Timişeni şi Hodoş Bodrog, Maria Radna (romano-catolică), Sf. Gheorghe (ortodoxă sârbă). Colocviul se va desfășura în limbile germană și română, iar la întregul program sunt invitați toți cei interesați să își extindă cunoștințele despre istoria bisericească a Banatului.

Informații pe larg se pot descărca aici: Crestinism in Banat – Program (06.02.2023).

Formularul de înscriere se poate descărca aici: Formular de inscriere – colocviu Ex fide Lux – Timisoara 2023


Țelurile Institutului „Ex fide lux”

Institutului Germano-Român „Ex fide lux” pentru Teologie, Știință, Cultură și Dialog este o asociație dedicată promovării credinței creștine și a schimburilor teologice, academice și culturale între Bisericile din România și cele din zona de limbă germană, cu accent pe dialogul ecumenic cu Biserica Ortodoxă Română. Scopul institutului  este de a apropia oamenii și Bisericile din Răsărit și Apus.

Apreciem sprijinul și participarea dumneavoastră.

Pfr. Prof. Dr. h. c. Hermann Schoenauer

Președinte al Institutului Germano-Român „Ex fide lux”