Expoziție de icoane pe sticlă la Ravensburg

Sâmbătă, 3 noiembrie, sala parohială „Hl. Geist” din Weingarten (Baden) a găzduit încheierea festivă a programului de introducere în arta picturii de icoane pe sticlă desfășurat pe parcursul câtorva ore de atelier, împreună cu Monahia Marina Muntean, în cadrul Parohiei ortodoxe române din Ravensburg-Friedrichshafen.

Cu sprijinul primăriei orașului  Weingarten (Programul „Demokratie Leben”), 18 copii si părinți din cadrul parohiei au fost introduși de către maica Marina Muntean (egumenă a Mănăstirii Sfinţii Martiri Brâncoveni care funcţionează pe lângă Mitropolia Ortodoxă Română din Nürnberg)  pe parcursul a două sesiuni in arta picturii de icoane pe sticlă. Lucrările rezultate au fost expuse în cadru festiv sâmbătă, 03.11, iar apoi sfințite.

 Expoziția, onorată de o bogată participare, a fost însoțită de o conferință susținută de Părintele Arhidiacon Martin H. Lissmann (Köln) despre sensul icoanei ortodoxe și evlavia dedicată ei în Biserica Ortodoxă, și de o prezentare media a picturii exterioare a Mănăstirii Voroneț susținută de către Pr. paroh Alexandru Roșu.

 Seara a fost încheiată de o agapă.

 

 Foto/Text: pagina Facebook a Parohiei Ravensburg-Friedrichshafen