Serată muzicală la Biserica din Chemnitz

În seara de 3 noiembrie, în Parohia „Sf. Ştefan cel Mare” şi „Sf. Vitus” din Chemnitz a avut loc un recital artistic al violonistului Andrei Ciobanu care a istorisit povestea unui instrument de suflet, vioara, încântând inimile credincioșilor cu cântări clasice, dar și cu informații tehnice și istorice despre acest instrument muzical, atât de îndrăgit de sufletul românesc.

Concertul a debutat desigur cu muzică, tânărul de doar 30 de ani, violonist la Orchestra Filarmonică din Regensburg, cântând un fragment din Șeherezada lui Korsakov, urmând prin a prezenta instrumentul la care cântă. Vioara lui este o copie modernă a unui model Stradivari, confecționată din paltin „creț” și molid, „lemnul care cântă”. Mecanismul esteaparent destul de simplu, corzile sunt aplicate de-a lungul corpului, fiind susținute de un căluș de lemn. Cutia de rezonanţă formată din două plăci unite prin eclise (ca nişte foi de lemn) este susţinută de un „popic” de lemn, sau în cazul lui Andrei, mai modern, din carbon (în formă cilindrică), care nu numai că susţine greutatea exercitată de presiunea corzilor dar ajuta la proiecţia şi rezonanţa sunetului. Arcușul este din lemn de trandafir brazilian „încordat” cu păr de cal, iar prin frecarea părului de corzi, vibraţia acestora este amplificată de cutia de rezonanţă a viorii. Simplu sau nu, mecanismul, tehnic explicabil, reuşeşte să producă sunete atât de complexe, ceea ce face vioara să fie „un instrument deosebit”

Au urmat apoi bucăți din Bach, Mozart, John Williams, Enescu sau Porumbescu, însoțite de informații biografice ale acestor importanți compozitori. Serata s-a încheiat cu fragmente din folclorul tradițional românesc, din fiecare regiune a țării.

Un instrument de suflet în mâinile măiestre ale celui care strunește corzile au creat atmosfera unei armonii perfecte, icoane a muzicii cerești.

Ierom. Athanasie Ulea