Întâlnire a preoților din Viena cu primarul general al capitalei Austriei

Din iniţiativa şi la invitaţia D-lui Dr. Michael Ludwig, primarul general al Vienei, cei 3 preoți parohi români din Viena (Nicolae Dura, Ioan Moga și Emanuel Nuțu) au articipat joi, 15 decembrie a.c., la un dialog despre votul negativ al Cancelariei Federale față de intrarea României în spațiul Schengen.

Această întâlnire s-a dorit a fi o expunere clară din partea edilului vienez a susținerii față de intrarea României în spațiul Schengen. În dialogul deschis şi armonios s-a reliefat buna integrare a celor peste 45.000 de locuitori de origine română, care trăiesc şi muncesc în Viena. Aceşti cetăţeni de origine română contribuie mult pentru ecomomia şi societatea austriacă şi ei sunt apreciaţi pentru aceasta.  Au fost amintite si relațiile bune între capitalele celor 2 țări și s-a exprimat dorința de intensificare a acestora si de extindere a dialogului și prieteniei și cu alte orașe din România. Viena are, deja de peste 100 de ani, bune legături de comunicare şi înfrăţire cu Bucureştiul şi cu alte oraşe din România.

Primarul general a declarat că se va implica în continuare pentru ca România să fie în viitor parte a spaţiului Schengen și a solicitat preoților să transmit că că românii trăitori în capitala Austriei au un sprijin permanent în Domnia Sa, atâta vreme cât va îndeplini funcția de primar general.

Primăria Generală a Vienei a sprijinit de-a lungul timpului comunitatea românească. În ceea ce privește construcția noii biserici din sectorul 2 al capitalei Austriei, actuala Parohie „Pogorârea Sfântului Duh” și „Sf. Ștefan cel Mare” a primit o parcelă de pământ la un preț modic într-o zonă centrală și toate aprobările necesare. De asemenea, blocul în care locuiesc 46 de familii de români, situat în imediata vecinătate a noii biserici, s-a realizat și cu ajutor și aprobare din partea Primăriei Generale a Vienei.

Un articol despre această întâlnire s-a publicat azi şi în revista catolică Kathpress (15.12.2022, p. 7). De asemenea, s-a publicat aici un articol intitulat: „Pax Christi critică veto austriac pentru Schengen“. Acest veto a fost considerat drept o „greșeală gravă în politica europeană”. Este „de neînțeles faptul că Austria blochează aderarea României și Bulgariei la spațiul Schengen, deși sunt îndeplinite toate condițiile necesare”. Organizația Pax Christi solicită guvernului să reconsidere decizia și să fie de acord cu aderarea celor două țări la spațiul Schengen.

Argumentul că există o problemă legată de migrație în Austria pare „ciudat”, a menționat Pax Christi, „deoarece nici România, nici Bulgaria nu sunt o țară vecină…”. Prin urmare, nu există nici o legătură între refuzul aderării la Schengen și problema migrației.

Pe lângă îngrijorările umanitare, Pax Christi consideră, de asemenea, că dreptul de veto al Vienei este „lipsit de sens” din punct de vedere economic. Decizia afectează posibilitățile companiilor austriece, ceea ce duce, de asemenea, la dezavantaje economice.

Austria a menținut în mod tradițional relații bune cu țările est-europene, a precizat Pax Christi. A pune în pericol acest lucru prin procedura actuală este „inacceptabil și întru totul nejustificat”.

Știre și imagini preluate de pe paginile Facebook ale Parohiilor „Sf. Ap. Andrei” și „Sf. Voievod Ștefan cel Mare” din Viena