Festivalul „Hristos se naște, slăviți-L!”  – o sursă de lumină și speranță pentru copiii defavorizați din Negrești

În seara zilei de 15 decembrie 2023, în orașul Negrești, județul Vaslui, s-a desfășurat cu strălucire și căldură încă o manifestare a dragostei creștine și a generozității, având un impact profund asupra comunității locale, o nouă ediție a Festivalului „Hristos se naște, slăviți-L!”, eveniment deosebit care a adus împreună peste 450 de copii, transformând orașul într-un loc plin de bucurie și solidaritate în spiritul sărbătorii speciale pentru sufletul tuturor oamenilor – Nașterea Domnului și Mântuitorului nostru Iisus Hristos.

Festivalul „Hristos se naște, slăviți-L!”  se desfășoară an de an cu binecuvântarea și susținerea Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim de peste un deceniu în zona orașului Negrești, de când activitatea misionară a Mitropoliei Ortodoxă Română a Germaniei, Europei Centrale și de Nord s-a întins până în cea mai săracă zonă a Moldovei, în orașul Negrești, județul Vaslui, astfel că dacă la început programul de ajutorarea a copiilor săraci a debutat cu asigurarea hranei zilnice a câtorva zeci de copii din familii defavorizate, an de an, binecuvântările trimise de credincioșii ortodocși români din străinătate au dus la ajutorarea a sute de copii atât în ceea ce privește hrana cea de toate zilele, dar și cu privire la cele absolut necesare unei vieți reale, încălțăminte, îmbrăcăminte, rechizite școlare, pregătire la materii, medicamente, susținere pentru refacerea unor case în cazul unor tragedii sau chiar construirea unor case pentru familiile cu mai mulți copii, excursii și vacanțe, și tot ceea ce a fost nevoie ca acești copii defavorizați să aibă șanse reale la învățătură , precum și șanse la o viață mai bună, astfel că  prin implicarea activă a reprezentanților locali, precum părintele paroh Ioan Cucu și doamna profesoară Doinița Mihai, a fost adusă speranța în viețile multor copii proveniți din familii defavorizate.

Trebuie să precizez că programul „Burse pentru copiii săraci din Moldova”, care este indubitabil un program care se concentrează asupra nevoilor reale ale copiilor săraci, are și o latură spirituală, astfel că prin părintele paroh Ioan Cucu și doamna profesoară Doinița Mihai se oferă consiliere pastorală duhovnicească familiilor defavorizate sau lovite de tragedii, iar copiii și părinții sunt îndemnați continuu să-L caute mai întâi pe Dumnezeu, astfel că unii dintre copiii beneficiari ai acestui program, băieți și fete, ajunși la vârsta adolescenței, și-au predat viața lui Dumnezeu, înscriindu-se la seminare teologice, pentru ca la rândul lor să slujească pentru binele altora, în timp ce alții au putut învăța o meserie și când au loc astfel de manifestări revin în orașul natal și ajută și ei cum pot prin participare și susținere.

Fără a avea pretenția că s-a întâmplat o minune, dar, și de data aceasta am observat că doamna profesoară Mihai Doinița, coordonatoarea programului din zona Negrești, a împărțit colaci dintr-un sac care păreau că nu se mai termină și copiilor care ieșind de la ore au auzit colindele și s-au tot strâns la Festival, pe lângă celor 450 de copii colindători.   De-a lungul timpului, participând la astfel de evenimente, nu o dată am observat-o pe doamna prof. Mihai Doinița cum oferea hrană celor săraci sau haine în diferite ocazii, la Biserică sau mergând din poartă în poartă în mijlocul familiilor defavorizate, iar toate pachetele ajungeau până la ultima persoană prezentă sau fiecare familie vizitată. Mi-a spus de fiecare dată că atunci când ascultă slujbele Înaltpreasfințitului Mitropolit Serafim credința îi devine tot mai puternică astfel încât, chiar dacă apar uneori încercări, Dumnezeu este convinsă că are căi de a rezolva orice numai să fim credincioși cu toată inima și să avem dragoste când facem toate acestea în Dumnezeu și Sfânta Maică a Domnului.

La eveniment au luat cuvântul: doamna prof. Mihai Doinița, coordonatoarea programului, părintele protopop Adrian Chirvase, primarul municipiului Negrești, Cristi Rusu, părintele paroh Ioan Cucu, toți exprimându-și aprecierea față de Dumnezeu, Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim, donatori, sponsori, profesori, părinți, și, bineînțeles, toți copiii prezenți care au vestit prin colinde Nașterea Mântuitorului.

Și în luna decembrie a anului 2023 Festivalul „Hristos se naște, slăviți-L!” a fost încă un prilej deosebit pentru copii să-și exprime bucuria prin colinde tradiționale, ca mijloc de mulțumire către Dumnezeu pentru cel mai prețios și  frumos dar – nașterea Mântuitorului,  Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim, pentru toate rugăciunile și binecuvântările, credincioșii ortodocși români plecați din țară care muncesc din greu și oferă cu dragă inimă aceste ajutoare, sponsori și donatori,   preoți, profesori, bunici și părinți, iar cu fiecare notă muzicală, cu fiecare vers al colindelor, orașul Negrești a fost învăluit într-o atmosferă de sărbătoare, iar copiii, părinții, profesorii, autoritățile și toți cei prezenți au fost binecuvântați și, prin părintele protopop al Vasluiului, preot Adrian Chirvase, care s-a rugat pentru binecuvântarea celor care le fac bine, îndemnându-ne pe toți să fim mai buni și mai aproape de Dumnezeu, amintind în discurs considerația și aprecierea Părintelui Ignatie, Episcopul Hușilor, față de toți cei care se ostenesc în facerea de bine în cadrul acțiunilor filantropice ale Bisericii.

 „Harul Domnului nostru Iisus Hristos şi dragostea lui Dumnezeu Tatăl şi împărtășirea Sfântului Duh să fie cu voi cu toţi!” (2 Corinteni 13, 13) pentru împăcarea deplină a fiecăruia cu Dumnezeu prin Fiul lui Dumnezeu, Iisus Hristos, care a coborât  în lume să Se nască, să crească şi să ne mântuiască (2 Corinteni 5, 18-19).

Jurnalist Rusu Jenică, membru al Uniunii Ziariștilor Profesioniști din România.