Festivitatea de încheiere a anului școlar în cadrul Școlii de Română din Parohia „Buna Vestire” – München

“Dacă-ți iubești copilul, arat-o prin educația pe care i-o dai” (Sf. Ioan Gură de Aur).

În cadrul Parohiei „Buna Vestire” din München funcționează de mai mulți ani de zile o școală parohială, sub denumirea de „Școala de Română”. Înființată în timpul păstoririi pr. Simion Felecan, ctitorul bisericii „Sf. Maria” din München, Școala de Română (parohială), a fost reactivată în noiembrie 2022, imediat după instalarea noului paroh, pr. dr. Alexandru Nan, după ce, în perioada de pandemie, aproape toate activitățile catehetice au fost sistate.

Din noiembrie 2022 și până în iulie 2023, în cadrul școlii au fost desfășurate mai multe activități, între care amintim doar câteva: mici concerte de Crăciun, Anul Nou, de Ziua Culturii române, de 8 martie etc. Pe lângă orele de Religie și Limba română, ținute pe categorii de vârstă, în această perioadă au mai fost organizate cursurile de chitară și canto, dar și ore de cor pentru cei mici. În cadrul Școlii funcționează mai multe grupe, pe categorii de vârstă. Astfel, grupa pentru cei mici se adresează copiilor între 3 și 7 ani. La grupa mijlocie participă copii cu vârsta între 8 și 13 ani. De la 14 ani în sus, sunt organizate activitățile cu tinerii. Acestea au debutat în toamna anului trecut cu o seară de film și au continuat cu mersul la patinoar și anumite seminarii și întâlniri.

Duminică, 23 iulie 2023, după Sf. Liturghie, în biserica Sf. Maria din München, a avut loc festivitatea de încheiere a anului școlar 2022-2023. Programul prezentat la sfârșit de an școlar, de către copiii primelor două grupe, a fost foarte apreciat de către credincioșii prezenți. După susținerea programului, pr. paroh Alexandru Nan le-a mulțumit persoanelor implicate în activitățile școlii: Anca Ștefan, Alina Lehene, Alpinia Sandu, Otilia Straton, Roxana Budică, Ovidiu Bucșa și diac. Ștefan Umbrărescu, și-n special coordonatoarei Școlii de Română, doamnei preotese Daniela Nan.

Pe lângă felicitări, copiii și tinerii au primit și cadouri, dulciuri și cărți specifice vârstei. Întrucât multe din activitățile desfășurate sunt legate direct sau indirect de România, țara lor de origine, aceștia au primit cadou din partea parohiei  cartea: 500 de adevăruri uimitoare despre România. Cu siguranță, prin lecturarea acesteia, copiii și tinerii vor descoperi multe lucruri interesante despre frumusețile României. Fiecare participant la activitățile școlii a primit și câte o Carte de rugăciuni pentru tineri. În partea a doua a programului, ținut în sala parohială, copiii au cântat la chitară, vioară și la orgă.

Mulțumindu-le tuturor pentru implicare, pr. Alexandru Nan, folosind un text din Sf. Ioan Gură de Aur (+407), a reluat îndemnul adresat părinților și bunicilor, să-și înscrie copiii și nepoții la activitățile Școlii de Română: „Nu încetez a vă ruga cu lacrimi și a vă cere ca, înainte de toate celelalte, să dați copiilor voștri o bună educație. Dacă-ți iubești copilul, arat-o prin educația pe care i-o dai”.

Activitățile Școlii de Română din cadrul Parohiei „Buna Vestire” din München vor fi reluate după vacanța de vară, în luna septembrie.

Pentru prima dată în existența lor, activitățile celor trei Școli de Română, care funcționează pe lângă cele trei comunități ortodoxe românești din München, vor fi finanțate prin intermediul Departamentului Românilor de Pretutindeni, după ce în ultimii trei ani, numai Școala de Română a Parohiei „Nașterea Domnului” s-a bucurat de această susținere.

A consemnat pr. dr. Alexandru Nan