Tabără la Nemțișor lângă Sf. Mânăstire Neamț: 21-26 aug. 2023

Cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, în perioada 21-26 august 2023, va avea loc a patra ediție a taberei „Bucuria Prieteniei“. Tabăra este organizata sub egida Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord și cu susținerea ATORG. Aceasta ediție va avea loc în România, la Nemțișor, lângă Sf. Mânăstire Neamț.

La această Tabăra vor putea participa 40 de copii cu vârsta cuprinsă între 8-16 ani, iar echipa de monitori va fi formată din aprox. 10 persoane inimoase, majoritatea cu multă experiență în activitățile cu copii, care vor pregăti special pentru aceștia ateliere, jocuri și activități pline de bucurie.

Acest proiect își propune să descopere și să întărească în sufletul copiilor bucuria și frumusețea credinței ortodoxe, să îi ajute în aprofundarea limbii române și să cultive în sufletele acestora valorile prieteniei. De asemenea, copiii au șansa de a petrece câteva zile într-un cadru natural foarte frumos și plin de spiritualitatea credinței ortodoxe și mireasma sufletului românesc. Locația taberei se afla în două cabane, recent renovate, puse la dispoziție de către Mitropolia Moldovei și Bucovinei. Pe langă atelierele de creație – icoana, grafică, fotografie, muzică și teatru, vor fi organizate multe jocuri, activități sportive, întreceri, drumeții, focul de tabară, și nelipsita „Seară a talentelor“.

Tot în cadrul taberei, vom săvârși Sfânta Liturghie împreună cu copiii. Rugăciunile de dimineață și seară vor fi însoțite de cateheze pe întelesul celor mici, iar aceștia vor avea ocazia să pună multe întrebări la atelierul „Întreabă preotul“.

Într-una din zile vom face o excursie care va avea ca obiective Mânăstirea Neamț, Rezervația de zimbri, Casa memorială Ion Creangă de la Humulești, peștera Sfintei Cuvioase Teodora de la Sihla.

Înscrieirile se pot face solicitând formularul de înscriere la adresa de e-mail: pr.razvangasca@gmail.com. Pentru detalii ne puteți contacta și la numărul de telefon: 004369917289422.

Coordonatorul taberei, pr. Răzvan Gască