Hirotonie întru diacon la Darmstadt

Parohia „Izvorul Tămăduirii” din Darmstadt are din 27 noiembrie 2016 un nou slujitor. Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim Joantă a hirotonit întru diacon în cadrul Sfintei Liturghii arhierești pe profesorul Anton Andronic în prezența a numeroși credincioși.

Vizita pastorală a IPS Serafim a început sâmbătă, 26 noiembrie, prin slujirea Vecerniei, alături de Părintele paroh Gheorghe Bularcă și Părintele Ioan Saghin (Frankfurt). A urmat o Seară duhovnicească, în care ierarhul şi cei prezenţi s-au întreţinut pe teme de spiritualitate ortodoxă.

Duminică, 27 noiembrie, ÎPS Părinte Mitropolit Serafim a slujit Sf. Liturghie în cadrul căreia a hirotonit întru diacon pe profesorul universitar dr. Anton Andronic. În cuvântul de învăţătură, IPS Sa a explicat Evanghelia duminicală (despre dregătorul bogat și despre păzirea poruncilor). Sfânta Liturghie a fost urmată de o agapa frățească la care au participat credincioșii din Darmstadt prezenți la eveniment.

Părintele Diacon Anton Andronic este doctor în fizică nucleară și cadru didactic la Universitatea Tehnică din Darmstadt.

 Foto: Ion Gherasim/Arhiva Mitropoliei