Pelerinaj la slujba de sfinţire a Catedralei Naţionale din Capitală

Arhiepiscopia Ortodoxă Română a Germaniei, Austriei și Luxemburgului organizează în perioada 23-26 noiembrie 2018 un pelerinaj în Bucureşti şi împrejurimi, cu ocazia slujbei de sfinţire a Catedralei Naţionale (25 noiembrie). Pelerinajul include şi un tur al mănăstirilor din Capitală şi împrejurimi.

Pelerinajul cu ocazia sfinţirii Catedralei Naţionale din Bucureşti (25 noiembrie a.c.) are ca punct de plecare aeroportul din Nürnberg (23 nov., orele 15:25), cu sosire şi cazare la Bucureşti. Sâmbătă 24 noiembrie este programat un tur al mănăstirilor din Bucureşti şi împrejurimi, iar duminică 25 noiembrie pelerinii vor participa la slujba sfinţirii şi Sfânta Liturghie arhierească, săvârşită de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel împreună cu un sobor de ierarhi. Luni, 26 noiembrie, la orele 13:30 este programată întoarcerea de la Bucureşti la Nürnberg.

Pentru mai multe informații, vă rugăm să contactați pe coordonatorul pelerinajului, părintele protosinghel Ghelasie Păcurar (telefon: 0176-22947418; E-mail: ghelasie.pacurar@yahoo.com)