ÎPS Serafim la hramul parohiei din Civitavecchia (Italia)

Claudiu Palea,  Episcopia Ortodoxă Română a Italiei

 Marți, 2 februarie, cu ocazia sărbătoririi hramului parohiei „Întâmpinarea Domnului” din Civitavecchia (Italia), am avut deosebita bucurie de a avea în mijlocul nostru pe Înaltpreasfințitul Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, care, însoțit de un sobor de preoți și diaconi, a slujit Sfânta Liturghie.

 În cuvântarea rostită, Înaltpreasfinția Sa ne-a îndemnat, printre altele, ca, urmând și noi exemplul Mântuitorului Hristos care a păstrat rânduielile și tradiția Legii Vechi, mergând la patruzeci de zile la Templul din Ierusalim, la fel sa fim și noi păstrători ai credinței și datinilor creștinești.

Bucuria a continuat in cadrul agapei frățești, pregătite de credincioasele din Comitetul Parohial.

Galerie foto preluată de pe pagina de știri a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei