Colindători bucovineni în Nordrhein-Westfalen

După prima vizită făcută în anul 2019, la sfârșitul acesta de săptămână, între 9-11 decembrie, cu binecuvântarea Înalt Prea Sfințitului Mitropolit Serafim, Grupul vocal tradițional „Ai lui Ștefan noi oșteni” de la Liceului „Ion Nistor” din Vicovul de Sus, județul Suceava, pregătit și coordonat de profesor Vasile Schipor a poposit din nou în parohia „Sf. Dumitru cel Nou” din Dortmund și în câteva parohii din vecinătate pentru a aduce bucuria colindelor în sufletele credincioșilor.

Parohia „Sfântul Dumitru cel Nou”, care a avut bucuria de a fi gazda și coordonatoarea concertelor de colinde a Grupului din Vicovul de Sus, i-a primit pe colindătorii veniți de departe în ziua de vineri 9 decembrie. Abia ajunși, tinerii colindători s-au pregătit de primul concert de colinde, susținut prin bunăvoința părintelui Nicolae Abuziloae la Parohia „Sf. Nicolae și Sf. Epictet și Astion” din Duisburg. Au mișcat până la lacrimi pe cei prezenți și au adus multă bucurie în suflete.
Ziua de sâmbătă a debutat cu un nou concert de colinde, pe care l-au dat în Parohia „Sf. Calinic de la Cernica și Sf. Vitus” din Mönchengladenbach-Viersen păstorită de către părintele Cosmin Stan. După Sfânta Liturghie tinerii colindători au încântat sufletele celor prezenți cu frumoasele colinde pe care le-au interpretat cu multă delicatețe și curăție sufletească.
În seara zile de sâmbătă 10 decembrie, credincioșii veniți la biserica din Dortmund, s-au bucurat de frumoasele colinde și tradiții din dulcea Bucovină. Colindul lor au pătruns în suflete, făcând pe cei prezenți să retrăiască bucuria copilăriei și să redescopere bunătatea și noblețea sufletului românesc. Au cântat extraordinar de frumos și au dăruit o lecție vie, arătând că tradițiile, și obiceiurile noastre românești constituie un tezaur viu și bogat de spiritualitate creștin-ortodoxă plămădit în vatra satului românesc, care au puterea de a regenera sufletul și de a-l apropia de Dumnezeu. Acestea merită iubite, trăite și transmise generațiilor viitoare așa cum face coordonatorul lor, inspiratul profesor de religie, Vasile Schipor.
Pe lângă credincioșii parohiei, au venit să-i asculte pe tinerii bucovineni și protoiereul Radu Constantin Miron, președintele Cercului de lucru al Bisericilor Creștine din Germania, ipodiaconul Nikolaj Thon, fostul director general al Conferinței Episcopilor Ortodocși din Germania,precum și arhimandritul Nathanael Neacșu de la Facultatea de Teologie Dumitru Stăniloae din Iași, care au fost profund impresionați de colindele tradiționale interpretate cu multă bucurie și măiestrie artistică.
Bucuria tinerilor colindători s-a prelungit și în ziua de duminică prin participarea la hramul Parohiei „Sf. Spiridon și Sf. Petronila“ din Munster, păstorită de părintele Dimitrie Ursache și prin întâlnirea cu Înalt Prea Sfințitul Mitropolit Dr. Serafim al Mitropoliei noastre, prezent la sărbătoarea acestei comunități. Și la Münster, ca peste tot, au adus prin cântecul lor bucurie sfântă, lacrimi de fericire și elan tineresc. Părintele Dimitrie Ursache le-a răsplătit colinda împreună cu Părintele nostru Mitropolit dăruindu-le colaci tinerilor, așa cum este tradiția.
Au fost momente de mare bucurie pentru românii de cele patru parohii, care au s-au simțit mai aproape de Dumnezeu, de România și de cei de acasă prin colindele străbune, cât și pentru cei care au colindat. Deși tineri, elevii liceului Ioan Nistor din Vicovul de Sus au reușit să ne facă să simțim prin colinde prezența lui Dumnezeu în suflete, prezență care ne face să fim mai buni și care aduce multă bucurie sfântă.

Pr. Dr. Ispas Ruja