Înmormântarea Părintelui Albert Rauch, la Etterzhausen

Monseniorul Dr. Albert Rauch, Protonotar Apostolic și întemeietorul Institutului pentru Bisericile Răsăritene, trecut la Domnul în 10 ianuarie a.c., în vârstă de 83 de ani, a fost înmormântat miercuri, 21 ianuarie în cimitirul parohiei sale de la Etterzhausen, în apropiere de Regensburg, în prezența a numeroși ierarhi, preoți, călugări și maici, credincioși și prieteni, foști bursieri ai institutului, sosiți din Germania, țări din estul Europei, dar și din India sau Etiopia, toți dorind să își ia rămas bun de la cel care i-a găzduit în timpul studilor.

Ceremonia religioasă a liturghiei funebre a început în Domul „Sf. Petru” din Regensburg, fiind prezidată de Cardinalul Friedrich Wetter, arhiepiscop emerit de München și Freising, alături de Arhiepiscopul Rudolf Voderholzer din Regensburg și alți prelați catolici, la slujbă asistând numeroși ierarhi, preoți, călugări, maici și mireni, mulți dintre ei foști bursieri ai Institutului pentru Bisericile Orientale. Din partea Bisericii Ortodoxe Române au participat Înaltpreasfințitul Părinte Dr. Serafim Joantă, Mitropolitul Ortodox Român al Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Mitropolitul Clujului, PC Arhim. Vartolomeu Androni, Exarh al mănăstirilor din Arhiepiscopia Râmnicului, PC Părinte Vasile Stanciu, Decan al Facultății de Teologie din Cluj, starețe și stareți, precum și călugări și maici de la mai multe mănăstiri din România, bursieri și prieteni ai părintelui Albert. 

După încheierea slujbei, Înaltpreasfințitul Părinte Serafim a dat citire mesajului trimis de Preafericitul Părinte Patriarh Daniel, precum și discursului susținut în numele ierarhilor ortodocși prezenți. De la dom, invitații l-au purtat pe ultimul drum pe părintele Albert Rauch, în cimitirul parohiei Etterzhausen, acolo unde slujise mai bine de 40 de ani. La invitația părintelui Nikolaus Wyrwoll, co-director al Institutului, invitații au participat apoi la parastasul și agapa de pomenire a părintelui Albert Rauch.

Imagini: Episcopia catolică din Regensburg, Agenția de știri Lonews, arhiva proprie.