Întâlnire de suflet cu înaintașii bisericii „Sf. Antonie” din Viena

Luni, 20 mai, la biserica „Sf. Antonie” din Viena a avut loc o întâlnire emoționantă cu preoții și credincioșii romano-catolici care au activat în acest loc până în anul 2014. În calendarul catolic fiind lunea Rusaliilor, o grupă de 30 de credincioși – majoritatea foști enoriași și susținători ai bisericii Sf. Anotnie, pe când era biserică romano-catolică – au venit să consemneze împlinirea a 10 ani de la predarea bisericii către Parohia ortodoxă română Sf. Antonie cel Mare, nou constituită în anul 2014.

Ei au fost însoțiți de pr. Walter Gröschel, paroh al Bisericii între anii 1977-2000 și care împlinea în aceeași zi vârsta de 85 de ani, precum și de pr. Martin Rupprecht, de la parohia romano-catolică învecinată (https://www.pfarreburjan.at/ueber-uns/team/seelsorger/), căruia i se datorează întregul efort, încununat de succes, de predare și vânzare a Bisericii, de convingere a oamenilor, de asistare prietenească de-a lungul anilor în toate problemele întâmpinate.

Pr. prof. Ioan Moga a salutat pe cei prezenți, a relatat principalele realizări și transformări efectuate în biserică în ultimii 10 ani și a accentuat mai ales roadele pastorale: biserica a reprins viață, fiind mereu plină la slujbele duminicale; ea este căminul duhovnicesc a multor familii tinere și locul de desfășurare a nenumărate activități, mai ales cu tineri și copii. Pr. Martin Rupprecht, în cuvântul rostit ulterior, a accentuat faptul că actul de predare a Bisericii a fost unul proniator, a subliniat prietenia cu părintele Ioan și preoteasa Patricia, și a admirat împodobirea iconografică a Bisericii. La rândul lui, pr. Walter Gröschel a vorbit de o „minune a Duhului Sfânt“, văzând cum arată și ce se întâmplă acum în biserică.

După intonarea de imnuri închinate Maicii Domnului, grupul de pelerini a vizitat Capela (fosta sacristie), dar și biblioteca parohială. Baritonul Sergiu Garabajii a adus atât în Biserică, cât și la pian, în bibliotecă, un prinos muzical.

Întâlnirea s-a continuat cu o agapă în Curtea Parohială, pregătită de preoteasa Patricia și de familia Jitariuc. Cei prezenți și-au exprimat bucuria, spunând că biserica a devenit o veritabilă „cutie de bijuterii“, iar că pictura armonizează perfect cu personalitatea arhitecturală. Pr. Walter Gröschel și cei mai în vârstă au depănat amintiri, au cântat și s-au bucurat de ospitalitatea primită. Astfel, durerea de a se despărți acum 10 ani de Biserica în care fuseseră botezați, în care se străduiseră decenii de-a rândul, s-a transformat într-o recunoștință sinceră, că biserica Sf. Antonie s-a reumplut de viață.

www.sfantonie.at