Întâlnire intercreştină în domul din Regensburg

În seara de duminică, 29 ianuarie 2017, PC Pr. Vasile Florin Reuţ (parohia Straubing) a participat, în domul “St. Peter” din Regensburg la ceremonia dedicată împlinirii a patru ani de la hirotonia episcopului local romano-catolic, Dr. Rudolf Voderholzer.

Cu binecuvântarea ÎPS Serafim, Părintele Vasile Reuţ, paroh al parohiei româneşti “Sfinţii Împăraţi Constantin şi Elena” din Straubing, a dat curs invitaţiei de a participa la în 29 ianuarie la slujba vecerniei din Catedrala romano-catolică “Sfântul Petru” din Regensburg, cu ocazia împlinirii a patru ani de la hirotonia actualului episcop, dr. Rudolf Voderholzer. Tot cu această ocazie a avut loc şi ceremonia de decernare a titlului de “consilier episcopal” mai multor preoţi catolici printre care şi şi gazda de la Parohia “St. Peter” – Straubing care oferă un spaţiu de slujire pentru românii ortodocşi, părintele Franz Alzinger.
 
Părintele Vasile Reuţ a avut cu această ocazie o întrevedere cu Excelenţa Sa, Episcopul Catolic Dr. Rudolf Voderholzer, Pr. Alfons Lankes, preoţi şi Consilieri de la Centrul Eparhial Catolic din Regensburg, cu care a discutat despre bunele relaţii dintre Biserica Ortodoxă Română din Germania şi Biserica Romano-Catolică şi a participat la agapa oferită la Kongress- und Kulturzentrum “Kolpinghaus St. Erhard”- Regensburg.