Întâlnire în duh de rugăciune în Parlamentul Austriei

Societatea şi timpul nostru – într-o permanentă şi rapidă schimbare – au tot mai mult trebuinţă de rugăciune, de comunicare cu Dumnezeu. Astfel această posibilitate de întâlniri de rugăciune au loc şi în forurile superioare de luare de decizii şi de proclamare de legi. În Parlamentul american de peste 60 de ani, iar în Austria de 48 de ani se întâlnesc, lunar, membrii aleşi pentru a comunica, pentru a se ruga.

Pe 28 mai a.c. la invitaţia preşedintelui Parlamentului austriac Dl. Sobotka a avut loc cea de-a treia întâlnire de rugăciune, cu invitaţi, în Parlamentul vienez. Au fost prezenţi invitaţi din 20 de confesiuni şi religii din Austria şi oaspeţi din 25 de naţiuni. Bisrica romano-catolică a fost reprezentată prin noul Nunţiu apostolic în Austria, Arhiepiscopul Pedro Lopez Quintana şi de episcopii: Alois Schwarz, Franz Scharl şi Stephan Turnovszky. Din partea Bisricilor ortodoxe au fost prezenţi: ÎPS Mitropolit Arsenie (grec), preoţii: vicar mitropolitan Nicolae Dura (român), Vladimir şi Viktor Schilowsky (ruşi), Nikola (antiohian) şi secretar episcopal Filip Milunovic şi Jovan Govedarica (sârbi), de asemenea, reprezentanţi ai Bisericilor vechi-orientale: Arhiepiscop Petrosyan (armean) şi P. Schenuda (egiptean).
A fost citit şi interpretat textul evanghelic (Luca 6,27-38) de către fostul stareţ al Abaţiei Sfânta Cruce. Cei trei referenţi: Bernd Rützel (membru în Parlamentul din Berlin), Manfred Lütz (Teolog şi psihiatru, cunoscut autor de cărţi) şi Veit Schmid-Schmidsfelden (Preşedinte al Forumului creştin al persoanelor din conducerea firmelor de industrie austriacă) au accentuat importanţă şi necesitatea iubirii virtuţilor politice: iubirea duşmanilor, modestia şi cumpătare.

Pr. Dr. Nicolae Dura, Viena

Foto: pagina Facebook a Bisericii Ortodoxe Române din Viena