Pomenire și prăznuire în Domnul „Sf. Ștefan” din Viena

Miercuri, 13 martie, în catedrala catolică „Sf. Ştefan” din Viena a avut loc pomenirea Cardinalului Franz König, la împlinirea a 20 de ani de la trecerea sa în veşnicie şi 60 de ani de la întemeierea Fundaţie Pro Oriente din Viena. La invitaţia Cardinalului Christoph Schönborn au luat parte reprezentanții mai multor Biserici. Din partea Bisericii Ortodoxe Române a participat Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim, Mitropolitul Germaniei, Europei Centrale şi de Nord, însoţit de PC Pr. Nicolae Dura, Vicar pentru Austria şi Ioan Moga, Protopop al Vienei, Austriei de Jos și Burgenlandului.La invitația organizatorilor, corul Parohiei românești „Sf. Ap. Andrei” din Viena, dirijat de Georgel Popa, a interpretat trei imnuri din tradiţia românească ortodoxă.
După încheierea solemnităților, invitații au participat în palatul arhiepiscopal, situat lângă dom, la actul festiv de jubileu al Fundaţiei Pro Oriente din Viena. Cardinalul Kurt Koch, președintele Dicasteriei pentru Promovarea Unității Creștine, în cadrul Curiei din Vatican a rostit referatul intitulat: „Cu Pro Oriente pe drumul concilierii în Biserică, între Răsărit şi Apus“. De asemenea, s-a dat citire și unui mesaj transmis de către Sanctitatea sa Bartolomeu, Patriarh ecumenic al Constantinopolului, precum și din partea Consiliului Ecumenic al Bisericilor din Austria.
Kardinalul König a fost cel dintâi reprezentant de seamă al Bisericii Catolice care a luat legătura cu Bisericile Ortodoxe din spaţiul comunist. El a fost la București în anul 1967, iar Patriarhul Justinian, în 1968, la 60 de ani de la închirierea capelei nostre din centrul Vienei, i-a întors vizita în Austria. Cu acel prilej, Patriarhul de vrednică pomenire Justinian a dăruit cardinalului Franz König o cârjă arhierească, păstrată până azi în muzeul domului.
A fost impresionant să răsune minunatele imne ortodoxe române în domul care străjuieşte de un mileniu centrul metropolei austriece. Aici rostea, în anul 1564, Nicolaus Olahus, primat al Ungariei şi locţiitor al coroanei ungare, cuvântul funebru la înmormântarea împăratului Ferdinand, aici s-au rugat corifeii Şcolii ardelene, pregătiţi la Viena ca şi alte mii de studenţi români. În acest dom se păstrează, la loc de bună rugăciune, icoana făcătoare de minuni a Maicii Domnului (adusă aici în anul 1697), pictată de maramureşanul Ştefan Pop, icoană soră a celei de la Mănăstirea Nicula, pictată de preotul Luca din Iclod. Amândoi aceşti pictori au deprins taina picătrii de icoane la Mănăstirea Moisei. În faţa acestei icoane a avut, în anul 1871, inspiraţia tânarul poet Mihai Eminescu pentru poezia: „Înger şi demon”.
Știre și imagine preluate de pe pagina Facebook a Parohiei „Sf. Ap. Andrei” din Viena