Pelerinaj de Duminica Sfintei Cruci, la Limburg

Pr. Mircea Deac

Ortodocșii de diferite naționalități de pe valea Rinului și din împrejurimile orașului Limburg au făcut o tradiție din participarea, în duminica a treia a Postului Mare (a Sfintei Cruci), la slujba de cinstire și închinare la Lemnul Sfintei Cruci, în catedrala catolică din Limburg.

 O parte importană din Sfânta Cruce (după cum se poate observa în fotografii) a fost adusă aici de la Ierusalim în secolul al XIII-lea și se află până astăzi în proprietatea Muzeului Episcopiei Catolice din Limburg.

Pelerinajul de la Limburg este organizat an de an de părintele Johannes Nothhaas și Parohia Ortodoxă de la Mainz. Răspunsurile de la strană au fost date de corul parohiei germane din Mainz, corul parohiei rusești din Frankfurt și corul parohiei românești de la Offenbach. La acest pelerinaj au participat credincioșii ortodocși veniți de la sute de kilometri dar și credincioși veniți special din România.

Din partea Mitropoliei Ortodoxe Române a Germaniei, Europei Centrale și de Nord au participat: Pr. Protopop Ștefan Anghel (Offenbach); Pr. Mircea Deac (Koblenz și Frankfurt); Pr. Teodosie Stejar (Mănăstirea Bucium, România); Pr. Cătălin Preda (Bonn); Arhid. Martin Lissmann; Diac. Gavriil Gemanaru (Parohia Offenbach).