Serbare de sfârșit de An școlar în Parohia „Nașterea Domnului” din München

 Duminică, 23 iulie 2017, după Sf. Liturghie, copiii și tinerii Școlii parohiale de la parohia „Naşterea Domnului” din München au prezentat un scurt program artistic, la sfârșit de An școlar, încântându-i pe toți cei prezenți. La sfârșit copiii au primit Diplome de participare și cărți cu conținut religios, specifice vârstei lor.

 În Duminica a 7-a dupăRusalii, Sf. Liturghie a fost oficiată de către pr. paroh Alexandru Nan în Parohia “NaștereaDomnului” din München, iar răspunsurile au fost date de corul “Armonia” al Parohiei. În cadrul Sf. Liturghii s-au împărtășit mulți copii, tineri și credincioși adulți, după pregati rea necesară.

La sfârșitul Sf. Liturghii, copiii și tinerii Școlii parohiale au oferit celor prezenți un scurt program artistic, recitând poezii la sosirea vacanței de vară și interpretând câteva cântece specifice acestei perioade. Programul a fost susținut de către copiii și tinerii celor două grupe care funcționează în Parohie și câțiva copii ai Școlii de Limbă și Cultură română din nordul München-ului. Colaborarea cu Școala de Limba și Cultura română din München a început în urmă cu doi ani de zile, Școala parohială fiind considerată filiala München-Centru a acestei școli. Chiria pentru spațiu și niște sume simbolice pentru cadrele didactice ale Școlii parohiale sunt plătite de către Departamentul Românilor de Pretutindeni și Sozialreferat München.

Copiii și tinerii Școlii parohiale au fost îndrumați în anul școlar 2016-2017 de către doamnele Camelia Stoica (Religie), Limba română și Istoria României (Luminița Orha), Bianca Crișan (Grădiniță) și Luminița Orha (Grădiniță) și Alice Tacu (Muzică, Cor), sub directa îndrumare a părintelui paroh Alexandru Nan. Activitatea filialei München-Nord este cordonata de către doamnele Gabriela Ghișan și Daniela Cojocaru.

La sfârșitul programului oferit, copiii și tinerii au primit Diplome de participare la Școala parohială, câte o carte cu conținut religios, specifică vârstei și o iconiță. Părintele Alexandru Nan le-a mulțumit tuturor celor implicați în proiect, copiilor și tinerilor pentru participare, cadrelor didactice pentru implicare și, nu în ultimul rând, părinților pentru efortul făcut un an de zile, prin aducerea copiilor la Școala parohială, vinerea seara și duminica. Cu acest prilej, părintele Alexandru a lansat o invitație tuturor celor prezenți, să popularizeze existența acestei Școlii parohiale și a Școlii de Limba și Cultura Română, pentru ca din toamnă să fie înscriși câți mai mulți copii.

Îndemn al Sf. Ioan Gură de Aur (+407):

„În vremea noastră fiecare părinte își dă toată silința să instruiască pe copiii lui în meserii, în arte, în știință, în oratorie, dar nici unul nu se interesează cât de puțin să educe sufletul lor. Nu încetez a vă ruga cu lacrimi și a vă cere ca, înainte de toate celelalte, să dați copiilor voștri o bună educație. Dacă-ți iubești copilul, arat-o prin educația pe care i-o dai”.

A consemnat pr. prot. Alexandru Nan