ÎPS Serafim a susținut o serie de conferințe duhovnicești la Roma

La sfârșitul lunii ianuarie și începutul lunii februarie ÎPS Serafim se află la Roma la invitația PS Siluan, Episcopul Ortodox Român al Italiei.  Pe lângă slujirea Sfintei Liturghii și a altor slujbe, ÎPS Sa susține o serie de conferințe duhovnicești dedicate preoților, tinerilor, preoteselor și tuturor credincioșilor, în cadrul proiectului pastoral – misionar: „Pentru o educație religioasă mântuitoare”, desfășurat de Episcopia Ortodoxă Română a Italiei în preajma Conferinței preoțești anuale și a Adunării Eparhiale.

După cum informează site-ul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, în seara zilei de 2 februarie, IPS Arhiepiscop și Mitropolit Serafim al Germaniei, Europei Centrale și de Nord, a susținut, la Paraclisul Episcopal Sfântul Alexie Omul lui Dumnezeu din Torre Spaccata (Roma), prima conferință din cadrul proiectului pastoral – misionar: Pentru o educație religioasă mântuitoare. Tema conferinței a fost Rolul vieții duhovnicești a preotului în educația religioasă a tineretului” și i-a întrunit, într-un cadru duhovnicesc, pe toți clericii din Roma și împrejurimi.

În seara zilei următoare (3 februarie) ÎPS Mitropolit Serafim a susținut, la Paraclisul Adormirea Maicii Domnului de la Centrul Eparhial de la Roma, a doua conferință din cadrul aceluiași proiect pastoral – misionar. Tema conferinței a fost „Cum să ne educăm creștinește în contextul societății de azi?” și i-a întrunit la Episcopie, într-un cadru duhovnicesc, pe tinerii de la parohiile din Roma și împrejurimi.

În seara zilei de 5 februarie, ciclul de conferințe ale Înaltpreasfinției Sale a continuat la Parohia Înălțarea Sfintei Cruci din Roma, în prezența PS Episcop Siluan, cu tema: Importanța esențială a slujirii preotesei în educația creștină a copiilor.

A patra conferință, adresată tuturor credincioșilor,  avut loc la Parohia Roma II, în după amiaza zilei de 7 februarie, având tema: „Ce înseamnă o educație creștină mântuitoare în zilele noastre?”.

Marți, 9 februarie, Mitropolitul Serafim va susține în cadrul Congresului și a Adunării Eparhiale a Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei conferința cu tema: „Pentru o educație religioasă mântuitoare”.

Slavă Lui Dumnezeu pentru toate!

Galerie foto preluată de pe site-ul Episcopiei Ortodoxe Române a Italiei, de la prima,  de a doua și de a treia și a patra conferință.