Sfânta Liturghie Pascală pentru elevii ortodocşi din Viena

 

În prima zi de școală, după vacanța de Paşte, elevii ortodocși care participă la învățământul religios au primit invitația de a participa la Sf. Liturghie Arhierească în cinstea marii sărbători a Învierii Domnului, în Catedrala ortodoxă greacă din Viena (Fleischmarkt 13). Prin grija inspectorului de învățământ ortodox, Dl. Branislav Djukaric, elevii ortodocși au primit în această zi, din partea directorilor de școală, liber de la orele de curs și astfel, au putut fi prezenți la această slujbă sfântă.

Sfânta Liturghie a fost oficiată in limba germană de către IPS Mitropolit Arsenios, alături de care a slujit Pr. Emanuel Nuţu și Pr. Arhid. Athanasios. Imnul triumfător ”Hristos a Înviat” a răsunat şi în limba română, fiind cântat de elevii români prezenţi in Biserică.

După Sf. Liturghie, elevii au primit din partea Părintelui Mitropolit Arsenie cuvânt de învăţătură referitor la importanţa duhovnicească a Sărbătorii Învierii Domnului, apoi şi un mic dar potrivit tradiţiei pascale.

Tot astăzi, Pr. Emanuel Nuţu a fost delegat pentru al 3-lea an consecutiv de către  episcopii ce alcătuiesc Conferinţa  Episcopilor Ortodocşi din Austria să organizeze Întâlnirea pan-ortodoxă a tinerilor din Austria, ce va avea loc in luna octombrie, tema aleasă fiind Libertate şi Responsabilitate.

A fost o zi care ne aduce nouă, ca parinţi duhovniceşti, dar şi ca cei care suntem şi profesori la catedra de religie ortodoxă, convingerea şi bucuria că există mult interes din partea şcolarilor pentru viaţă spirituală practicată şi simţită în suflet, dar şi faţă de ceea ce este identitatea noastră spirituală, bucuria de a fii ortodocşi. Dorinţa copiilor de a descoperi şi trăi cât mai mult din frumuseţea învăţăturii şi tradiţiei ortodoxe, ne dau speranţa că Ortodoxia în Austria are un viitor luminos în sensul păstrării şi transmiterii ei generaţiilor viitoare.

În Austria, învăţământul religios ortodox este susţinut de către Stat, ora de religie ortodoxă este predată în şcoli ca orice altă materie de învăţământ, elevii având posibilitatea de a o alege ca probă la examenul de bacalaureat.

Părintele Emanuel Nuțu, Viena