ÎPS Serafim la Heidelberg

 

La sfârșitul primei săptămâni a Postului Mare, credincioșii Parohiei „Sfânta Treime” din orașul universitar Heidelberg au primit vizita Mitropolitului Serafim, care a slujit Sf. Maslu și Sf. Liturghie și a susținut o conferință duhovnicească despre post.

Mitropolitul Serafim a fost prezent la Heidelberg din ajunul Duminicii Ortodoxiei (sâmbătă, 24 februarie a.c.), când, la Taina Sfântului Maslu, s-au înălțat rugăciuni pentru sănătatea celor prezenți și a tuturor enoriașilor. În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a explicat însemnătatea postului plecând de la foloasele trupești și sufletești pe care le aduce înfrânarea de la bucate, dar mai ales de la păcate. La sfârșitul slujbei, Înaltpreasfințitul Părintele Serafim a inițiat un dialog cu cei prezenți, răspunzându-le acestora la diversele lor frământări duhovnicești.
Duminică, 25 februarie, Înaltpresfinția Sa, alături de părintele paroh din Heildelberg, Ioan Călin Iușan, și de părintele protoiereu Antonie Cumpătă din regiunea Odessa, Ucraina, au săvârșit Sfânta și Dumnezeiasca Liturghie. Părintele Mitropolit, în cadrul predicii rostite la finalul slujbei, a accentuat particularitățile credinței noastre ortodoxe, menționând faptul că Ortodoxia se bazează pe o viață liturgică activă și pe rugăciune, iar spațiul german oferă, din plin, premisele valorificării și mărturisirii credinței noastre ortodoxe.
Bucuria comuniunii din cadrul Sfintei Liturghii a fost prelungită prin participarea la o agapă frățească, organizată în sala de festivități a Parohiei romano-catolice „Sfântul Iosif” din Eppelheim, cea care oferă și spațiul în care Parohia Ortodoxă Românească din Heidelberg își desfășoară activitatea.

Dorin Zlotea