Liturghie arhierească în Berlinul de Est

 

În cea de-a doua duminică a Postului Mare, credincioșii Parohiei „Sfinții Împărați Constantin și Elena și Sfântul Cuvios Isidor” din Berlinul de Est au primit vizita Înaltpreasfințitului Părinte Serafim, care a slujit pentru prima dată în nou-înfințata parohie.

La Sfânta Liturghie, împreună cu ÎPS Părinte Mitropolit Serafim au slujit diac. dr. Ionuț Daniel Băncilă și părintele paroh, pr. dr. Ionuț Dragoș Manu. Răspunsurile la strană au fost date de un grup de credincioși și credincioase, membri ai stranei Parohiei „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” din Berlinul de Vest, cărora s-au alăturat toți cei prezenți.

În cuvântul de învățătură, Părintele Mitropolit a evidențiat personalitatea și învățăturile Sfântului Grigorie Palama, dar și rolul postului, care îmbinat cu rugăciunea smerită ferește sufletul de paralizie. Nu în ultimul rând, părintele Mitropolit i-a îndemnat pe toți credincioșii prezenți să facă fapte bune, să îi ajute pe cei aflați în suferință și să susțină pe cât le este cu putință cele două parohii din capitala Germaniei.

Cei interesați de acțiunile parohiei pot urmări activitatea desfășurată în sânul acesteia pe pagina de internet www.parohia-constantin-elena.de, pe social media: www.facebook.com/ ParohiaConstantinSiElenaBerlin/ dar și în mod direct, în fiecare sâmbătă seara sau duminică dimineața, la adresa parohiei: Marzahner Chaussee 20, 10315 Berlin.