Konstanz – Concert de binefacere

Sâmbătă, 6 decembrie 2014, în ziua Sfântului Ierarh Nicolae, corul şi copilaşii Parohiei Ortodoxe Române „Pogorârea Sfântului Duh“ din Konstanz, au susţinut un concert de binefacere în Konradihauskapelle în faţa unui public numeros. Scopul a fost acela de a susţine proiectul „Burse pentru copiii din Moldova“ iniţiat de Înaltpreasfinţitul Părinte Mitropolit Serafim. Repertoriul a fost unul foarte variat cu colinde româneşti şi germane. La finalul  concertului s-a făcut colecta pentru copii săraci din Moldova. Donaţiile au fost peste aşteptările noastre, suma totala fiind de 2.000 de euro.

Acest fapt ne aduce mare bucurie în suflete şi ne rugăm Bunului Dumnezeu şi Sfântului Ierarh Nicolae pentru toţi oamenii care înţeleg şi se apleacă cu dragoste şi milostenie la suferinţele semenilor lor.

Aducem mulţumiri la toţi cei care au contribuit la susţinerea acestui concert, precum şi celor care au făcut donaţii pentru aceasta cauza nobilă.

Pr. Ionel Nemeş, Konstanz