Primul preot pentru românii ortodocși din Mönchengladbach

Românii ortodocși din Mönchengladbach au, începând din această lună, un preot care se va îngriji de cele duhovnicești ale lor.

De sărbătoarea Sfântului Andrei (30 noiembrie), Înaltpreasfințitul Părinte Mitropolit Serafim a hirotonit pe părintele diacon Cosmin Stan întru preot, încredințându-i misiunea de a organiza o nouă parohie în Mönchengladbach (la jumătatea distanței dintre Düsseldorf și granița cu Olanda), ca urmare a necesității  crescânde a unei noi biserici în acest oraș important din landul Nordrhein-Westfalen (peste 250.000 de locuitori), unde numărul românilor este foarte mare.

Părintele Cosmin Stan s-a născut în 1985 și a absolvit Seminarul Teologic Liceal din București (2007) și Facultatea de Teologie Ortodoxă din București (2011), urmând în prezent cursurile de master ale aceleiași facultăți din București. Căsătorit în 2010 cu doamna Andreea Alexandra, de profesie medic de medicină internă, cei doi sunt părinții unei fetițe. Familia s-a stabilit în 2012 în landul Nordrhein-Westfalen. Părintele Cosmin a slujit timp de mai bine de un an ca diacon al parohiei românești din Essen.

Îi dorim părintelui Cosmin Stan o slujire rodnică și plină de har întru slava Bisericii lui Hristos!