La München a apărut revista „Renașterea“, numărul de Crăciun

De Crăciun a apărut un nou număr al revistei „Renaşterea”, publicaţia Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München, Germania, de această dată numai în mediul online. Revistă de credință și cultură, „Renaşterea” apare din anul 2013 într-o serie nouă, sub directa îndrumare a pr. dr. Alexandru Nan, Protopop al Bavariei.

„Anul calendaristic pe care-l vom încheia în curând, a fost unul dificil, ciudat, un an în care ne-am confruntat cu multe situații și provocări noi, un an care ne-a adus multe restricții și multe preocupări”. – astfel începe editorialul pr. Alexandru Nan în ediția de Crăciun a revistei „Renașterea”, publicația parohiei  „Naşterea Domnului” din München. Vorbind de bucuriile trăite la nivel personal și comunitar, în ciuda restricțiilor impuse de pandemie, părintele dr. Alexandru Nan, protopop al Bavariei și parohul Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului”, amintește de botezul a trei persoane adulte, care, după o pregătire necesară și având binecuvântarea Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim Joantă, au primit marele dar al participării la moartea și Învierea Mântuitorului Hristos.

Pe lângă Scrisoarea pastorală a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim Joantă, în acest număr al revistei pot fi lecturate mai multe articole și un interviu. Dintr-un text al vrednicului de pomenire Mitropolit Bartolomeu al Clujului, publicat în Memoriile sale și intitulat „Crăciunul în închisoare”, se poate vedea cum prăznuiau deținuții sărbătoarea Nașterii Domnului, acest lucru fiind un îndemn la curaj, deoarece, în ciuda pandemiei, noi avem astăzi condiții mult mai bune de a trăi marele praznic al Întrupării Domnului, într-o altfel de izolare.

Numărul actual prezintă și un interviu excelent, intitulat „Avem nevoie de Dumnezeu”, acordat de către prof. dr. Adrian Opre, decanul Facultății de Psihologie din Cluj-Napoca, psihologului Alina Rotaru, colaborator al ziarului Lumina, în care de această dată un psiholog, nu un teolog, prezintă „mărturia creștină a dorului, ancestral, după Dumnezeu“.

Puțini sunt cei care știu că a existat și o sfântă invocată chiar în caz de pandemie cu numele de  Corona. Articolul semnat de către pr. dr. Alexandru Nan, prezintă viața acesteia și venerația de care s-a bucurat această sfântă în nordul Italiei și-n Imperiul romano-german, fiind se pare, și patroana și ocrotitoare uneia dintre primele biserici din orașul Brașov.

Din acest număr al revistei nu lipsește rubrica intitulată: Din viața Parohiei și Arhiepiscopiei. În cadrul acesteia pot fi citite o relatare despre serbarea hramului mic al parohiei (Sf. Parascheva) și hirotonia întru diacon a tânărului Nicolae Canciu pe seama parohiei müncheneze, dar și un articol (Nektaria-Maria, o „minune” de copil) despre o minune petrecută în comunitate, prin mijlocirea Sfintei Fecioare Maria și a Sfântului Nectarie. Această rubrică se încheie cu un articol In memoriam, pe care pr. Alexandru Nan l-a scris despre distinsul său predecesor, pr. prof. dr. Mircea Basarab, fondator al parohiei „Nașterea Domnului” din München, trecut la cele veșnice a treia zi de Paști.

În finalul acestei prezentări, vom cita din nou din editorialul pr. Alexandru Nan:

„În această perioadă de lockdown parțial sau total, în care este interzisă întâlnirea „față către față” cu semenii noștri, suntem îndemnați să ne rugăm mai mult, să intensificăm relația personală cu Pruncul născut în Betleemul Iudeii. Astfel, vom reuși să alungăm teama, frica, deznădejdea”!

 

***

După o pauză de 17 ani, publicaţia „Renaşterea” a Parohiei Ortodoxe Române „Naşterea Domnului” din München şi-a reluat apariţia în 2013, an în care pr. Alexandru Nan a fost  numit paroh în capitala Bavariei. Sub directa coordonare a pr. paroh Alexandru Nan, revista apare de două ori pe an, de Paști și de Crăciun.

Numărul de Crăciun al revistei „Renașterea” poate fi descărcat de aici.