La Nürnberg a avut loc sesunea de primăvară a examenului de capacitate preoţească

 

Sâmbătă 10 martie 2018, după participarea la Sfânta Liturghie arhierească la catedrala din Nürnberg, fii duhovnicești ai Arhiepiscopiei Ortodoxe Române a Germaniei, Austriei şi Luxemburgului au susţinut, cu binecuvântarea Înaltpreasfinţitului Părinte Mitropolit Serafim,  examenul de capacitate preoțească.

Examenul de capacitate preoţească a avut loc la Centrul Eparhial din Nürnberg, unde cei șapte candidați (cinci din Germania şi doi din Austria), au susținut o probă scrisă și una orală. La ambele probe, aceștia au fost examinați din toate disciplinele teologice, de o comisie prezidată de Mitropolitul Serafim.
Examenul de capacitate preoțească se adresează celor care au studii teologice şi se organizează la Nürnberg de două ori pe an, primăvara și toamna, urmând metodologia aprobată de Sfântul Sinod, dar orientată pe specificul slujirii preoţeşti în Diaspora. Acesta are ca scop cunoașterea și evaluarea candidaților în perspectiva slujirii în cadrul parohiilor. În urma promovării examenului, candidaţii vor fi propuşi pentru hirotonia întru preoţi pentru parohiile ortodoxe româneşti din Germania, Austria sau Lucemburg.