Lansarea primului album de povești și povestiri al Parohiei Emden

Cu binecuvântarea Înaltpreasfinției Sale, Părintelui Mitropolit Serafim, Parohia noastră s-a bucurat de un eveniment frumos în Duminica după Înălțarea Sfintei Cruci. Imediat după săvârșirea Sfintei Liturghii, am luat parte la binecunoscuta activitate a Parohiei, „Ora de Lectură”, activitate adresată în primul rând copiilor parohiei, în care se lecturează o poveste, fie în limba română, fie în cea germană, urmând ca apoi, cu toții, să tragem învățăturile și povețele cele de bun folos.
După sfârșirea acestei activități, toți cei prezenți, au primit frumoasa știre a lansării primului Album de Povești și Povestiri al Parohiei Emden.
Albumul de Povești și Povestiri conține un număr de 15 povești, în limbile română și germană, acestea fiind cele ce au fost citite în cadrul Orelor de Lectură.
Pentru organizarea și săvârșirea Orelor de Lectură, dar și a albumului, au colaborat: doamna preoteasă Daniela-Alina Lia, doamna Florina-Daniela Stoica și vocea pe care o veți auzi citind poveștile, doamna povestitoare Marilena Ciobotaru.
Albumul de Povești și Povestiri este disponibil sub forma unui Stick-usb, formatul poveștilor fiind .mp3. A fost aleasă această variantă spre a fi disponibil oricui, știind acest format poate fi ascultat pe majoritatea dispozitivelor media. Stick-ul are o capacitate de 4GB, mult peste necesarul celor 15 fișiere audio, spațiul liber putând fi folosit în mod liber.
Mulțumim Înaltpreasfinției Sale, Părintelui Mitropolit Serafim, pentru Înalta binecuvântare primită, deasemenea și celor ce și-au adus aportul, cât de mic, acestei frumoase lucrări.
Marilena Ciobotaru, doamna povestitoare:
„Ce frumos este să vezi cum efortul tău depus de-a lungul timpului poate fi materializat atât de simplu, într-un dispozitiv atât de mic și la îndemâna oricui. Unde mai pui că poate fi folosit oricând și oriunde, de oricine își dorește să se simtă din nou copil sau cel puțin, sa îi ofere șansa unui copil sa-si îmbogățească imaginația și să se dezvolte sănătos, mai ales din punct de vedere emoțional.
Asta mă motivează să desfășor Proiectul „Ora de Lectură” pe termen cât mai lung, ca poveștile și basmele copilăriei mele să ajungă la urechile cât mai multor copii și, mai ales, de dragul momentului acela când sunt în fața lor și le pot vedea de aproape ochii mari de uimire, atunci când se întâmplă ceva palpitant în poveste.
De aceea, mă simt extrem de recunoscătoare pentru această oportunitate și țin să vă mulțumesc în primul rând vouă, părinților, că faceți posibil acest lucru, asumându-vă efortul de a-i aduce pe copii până la Biserică; Părintelui Vlad pentru inspirația cu care pune în practică ideile bune și nu în ultimul rând, membrilor familiei mele”.
Cu bucurie,