Mitropolitul Andrei al Clujului, în vizită la românii ortodocși din Salzburg

Cu binecuvântarea frațească a Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, în  Duminica a II-a din Postul Mare (4 martie a.ac.), Înaltpreasfințitul Părinte Andrei, Arhiepiscopul Vadului, Feleacului și Clujului și Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului, a oficiat Sfânta Liturghie la Salzburg – Austria în biserica românească „Sfinții Arhangheli Mihail și Gavriil” și „Sfinții Mucenici Epictet și Astion”.

 Vizita Mitropolitului Andrei în orașul lui Mozart a fost ocazionată de participarea, sâmbătă 3. Martie, la Conferința anuală a Academiei Europene pentru Științe și Arte, al cărei membru ÎPS Sa este. În călătoria sa în Austria, înaltul ierarh a fost  însoțit de Părintele Arhidiacon Claudiu Grama și Prof. Dorin Persa.

 Duminică dimineața, ÎPS Andrei  a fost întâmpinat de credicioșii comunității românești, purtând frumoasele costume populare. În cadrul Sfintei Liturghii arhierești, Mitropolitul a explicat pericopa evanghelică „Vindecarea slăbănogului din Capernaum“ (Marcu 2, 1-12) și a rostit un frumos si ziditor cuvânt de învățătură. Mântuitorul Hristos  l-a vindecat pe cel bolnav pentru că El este Doctorul sufletelor și al trupurilor.Aceasta a fost și tema predicii arhierești pe care o rezumăm aici și redăm și câteva citate:  „Toți avem nevoie de tămăduire“. ÎPS Sa a subliniat rolul vital al funcțiunilor sufletului; rațiune, sentiment și voință. Dacă le folosim după voia lui Dumnezeu rămânem sănătoși așa cum am fost creați. „Rațiunea noastră cu ajutorul minții ar trebui să-L caute pe Dumnezeu, să-L găsească pe Dumnezeu, să gândească la lucruri frumoase și înălțătoare. Din păcate rațiunea noastră nu-l găsește  întotdeauna pe Dumnezeu, nu gândește întotdeauna la Dumnezeu, iar sentimentul cu ajutorul inimii, ar trebui – așa cum a fost creați – să iubescă lucruri frumoase și înălțătoare. Ori, inima este bolnavă, sentimentul nostru este păcătos și agrează așa de multe lucruri lipsite de frumusețe, iar voința noastră, cum se exprimă Sf. Apostol Pavel în locul nostru și spune că „nu fac binele pe care îl voiesc, ci răul pe care nu-l voiesc, pe acela îl săvârșesc“ (Rom. 7,4) La fel ca slăbănogul din Evnaghelia de astăzi, care a fost adus de alții să se facă sănătos și noi suntem „slăbănogiți“ și cine ne poate tămădui? Domnul Hristos ne însănătoșește și  dacă nu suntem în stare singuri, „se găsește un binevoitor, un părinte duhovnicesc, care să ne trezească la realitate și să ne aducă la Domnul Hristos să ne tamaduiasca sufletul nostru slabanogit de păcate“. IPS Sa a subliniat apoi rolul deosebit pe care l-a avut Grigorie Palama, sfântul zilei, în refacerea legăturii cu Dumnezeu prin energiile necreate. „Așa  cum Lumina se revarsă din soare, din Dumnezeu iradiază o energie necreată, care-l cuprinde pe om. Dacă omul își deschide sufletul, acea energie necreată îl poate tămădui și sufletește și trupește, îl poate face  sănătos“, așa cum Domnul i-a zis slăbănogului „ia-ți patul tău și mergi la casa ta“ . (Marcu 2,11; Luca 5,24). „Când mergem la doctorii trupești, după ce ne tratează, ei ne prescriu și un anume regim. Ori, în această perioadă când venim la Domnul Hristos să ne tămăduiască sufletește, Biserica ne prescrie un regim pentru că suntem în Postul Mare. Postul acesta ne ajută că lucrarea tămăduitoare ce se revarsă din Persoana Donului Hristos să ne facă perfect sănătoși. Această prescripție a Postului Mare, acest regim spiritual este de mare valoare“. Ierarhul a mai precizat necesitatea insotirii postului cu rugăciunea și  faptele bune și a felicitat pe preotul paroh și pe credincioși, le-a dorit un Post binecuvântat și a exprimat bucuria slujirii în frumoasă Biserica din Salzburg.

 Răspunsurile  liturgice au fost date de credincioși prin cântare în comun, iar cei pregătiți și mulțime de copii au primit Sfânta Împărtășanie. Ierarhul a dăruit cărți de învățătură copiilor, tinerilor și adulților.

 Cu binecuvântarea Ierarhului, Preotul paroh dr. Dumitru Viezuianu a salutat oaspeții ecumenici, Președintele Parlamentului Landului Salzburg Dr. Josef Schöchl, dl. Prof. Josef Standl, jurnalist și scriitor, Manfred Straberger reprezentând Fundația „Pro Oriente“.

 ÎPS Părinte Mitropolit Andrei a acordat Preotului dr. Dumitru Viezuianu  înalta distincție Crucea arhiepiscopală „în semn de cinstire, dar și temei pentru sporirea râvnei misionare întru slujirea lui Dumnezeu și a oamenilor”. Preotul emoționat a mulțumit pentru cinstea deosebită și a subliniat că o poartă cu respect în numele credincioșilor păstoriți. Apoi, a luat cuvântul Președintele  Parlamentului Dr. Schöchl, care a apreciat în cuvinte alese,relația ecumenică foarte bună între confesiunile existente în orașul și Landul Salzburg, o contribuție esențială având preotul ortodox și comunitatea ortodoxă română”. Excelența sa a accentuat faptul că românii s-au integrat deplin în societatea austriacă, păstrându-și valorile spirituale specifice îmbogățind tradițiile culturale ale comunității locale. Autoritățile locale civile și bisericești au sprijinit preotul paroh în rezolvarea problemelor românilor sub toate aspectele: social, medical, umanitar, religios (referindu-se și la locașul de cult) și apoi a dăruit IPS Andrei un volum cu imagini și istorie a Landului Salzburg. La rândul său, domnul președinte a primit din partea parohiei o icoană a Mântuitorului Hristos. 

 A luat cuvântul apoi dl. Prof. Josef Standl, jurnalist și scriitor, care prin căsătoria cu Dr. Med. Liana Standl a cunoscut  Ortodoxia și bogățiile ei spirituale, relatând în presa locală despre activitatea comunității românești și construcția bisericii proprii. În calitate de Președinte al Asociației umanitare „Lyons Club“ Oberndorf a acordat preotului ortodox Distincția „Premiul pentru Integrare“, referindu-se la comunitatea românescă.

 În încheiere a vorbit dl. Arhitect Eugen Dumitru, stabilit în Salzburg, care a executat gratuit planurile de construcție ale bisericii de lemn și ale Centrului Parohial, Cultural și Ecumenic.  Acesta aapreciat mult slujirea Înaltpreasfințitului Mitropolit Andrei la Salzburg.

 A urmat Sărbătoarea Mărțișorului. Doamna Prof. Miruna Mureșanu a recitat una din poeziile proprii dedicate Mamei Creștine, publicate în cartea „Spovedanie“. A dăruit Ierahului și oaspeților câte un volum din cărțile publicate. Copiii au desenat planșe ca semn de omagiu adresat mamelor, au rostit poezii și au interpretat cântece de mulțumire celor care le-au dăruit viață, apoi le-au oferit Mărțișoare tradiționale și flori.

 În continuare, în sala  „Sf. Apostol Andrei“ au fost proiectate „Power Point“ imagini din activitatea pastorală și ecumenică a IPS Sale Mitropolitul Andrei.

  Doamnele din comunitate au inviatat pe toți cei prezenți la o agapă (masă de prânz) unde oaspeții au continuat convorbirile. 

 La încheiere, Preotul Paroh a mulțumit din nou Ierarhului, oaspeților și comunității pentru frumoasa sărbătoare.

 Pr. Dr. Dumitru Viezuianu, Salzburg