Liturghie arhierească la Salzburg, oficiată de Mitropolitul Andrei al Clujului

Duminică 3. Martie 2019, preotul și credincioșii parohiei ortodoxe române din Salzburg,  au avut bucuria să aibă în mijlocul lor pe Înaltpreasfințitul Părinte Andrei Andreicuț, Mitropolitul Clujului, Maramureșului și Sălajului. Înaltpreasfinția Sa a slujit cu  binecuvântarea frățeasca a Ierarhului locului,  ÎPS Părinte Mitropolit Serafim.

Înainte de slujba preotul a salutat  oaspetele și i-a transmis urarea de bun venit, în numele Înaltpreasfințitului Părinte Mitropolit Serafim, care cu o zi înainte a oficiat slujba arhierească la biserica Sf. Apostol Andrei din Viena – împreună cu preoții Vicariatului din Austria – unde a avut loc și o consfătuire.

Înaltpreasfințitul Andrei a participat pe 2.03.2019, la simpozionul anual al Academiei Europene pentru Științe și  Arte din Salzburg, al cărei membru este. Din delegația însoțitoare au făcut parte Arhid. Claudiu Ioan Grama, Consilier eparhial – misiune și protocol și Dl. Ec. Dr. Sorin Câlea, Consilier economic. Sărbătoarea a început cu primirea tradițională a Înaltului oaspete, cu Sfânta Evanghelie și Sfânta Cruce, în sunet de clopot și toacă. Copiii și tinerii, îmbrăcăți în frumoase costume populare au întâmpinat Ierarhul cu pâine, sare, flori și cu steagurile bisericii. Credincioșii au intonat Imnul arhieresc.

Înaltpreasfințitul Andrei a oficiat Liturghia arhierească, din sobor făcând parte preotul paroh dr. Dumitru Viezuianu, diaconul Catedralei Mitopolitane din Cluj, părintele Claudiu Grama, asistați de tinerii ministranți ai comunității.  Răspunsurile liturgice au fost date de credincioși prin cântare în comun. Ierarhul a împărtășit mulțime de credicioși și copiii comunității.

Înaltpreasfințitul Mitropolit Andrei a rostit un frumos și ziditor cuvânt de învățătură sub genericul, „Faptele milei creștine“, intrepretând Evanghelia Duminicii Înfricoșătoarei Judecăți, a Lăsatului sec de carne. După ce a rezumat cuvintele Mântuitorului Hristos, a dat două exemple, recitând poezia „Epitaf“ a poetului Ioan Alexandru și citând din Epistolă Sfântului Apostol Iacob 2, 14-17, credința fără fapte este moartă. Al doilea exemplu a fost din nuvela „Ciorbă de bolovan“ a medicului și poetului creștin Vasile Voiculescu, în care sublinia poetic faptele milei creștine. La slujbă au participat și oaspeți ecumenici, între care și Președintele Academiei Europene pentru Științe și Arte, Univ. Prof. Dr. Felix Unger. După slujbă Prof. Unger a adresat un cuvânt atât Ierarhului cât și credincioșilor. A apreciat contribuția valoroasă a Mitropolitului Andrei, atât în Eparhia Sa cât și în cadrul Academiei din Salzburg.  A amintit de pariciparea la Simpozionul de la  Cluj cu tema „Etică și Știința“, de convorbirile academice avute cu Ierarhul dăruit de Dumnezeu cu mult har, vizibil și în carțile și în lucrarea pastorală și didactică din Eparhie. Toate au contribuit la întemeierea unei prietenii profunde. Ierarhul a fost emoționat până la lacrimi de cuvintele Președintelui Academiei și de frumoasa primire în comunitate.

Cuvinte de apreciere a avut Profesorul Unger și față de comunitatea românească din Salzburg, care reînviaza valorile creștine într-o lume secualrizată. Din partea comunității a luat cuvântul  domnul Arhitect Ing. Eugen Dumitru, care a salutat  vizita pastorală a Mitropolitului Andrei în biserica noastră, transformând-o prin slujire arhierească, într-o catedrală.

Doamna Profesoară și scriitoare Miruna Mureșanu a recitat din poemele proprii sub genericul „Iubirea mea de Dumnezeu“, lectura fiind dedicată bucuriei reîntâlnirii cu Mitropolitul Andrei. A anunțat totodată apariția versurilor, în noul volum intitulat sugestiv „Timpul nostalgiei“. Doamna Prof.  Flora Ennsberger,  a subliniat bucuria revederii cu Părintele Mitropolit Andrei la Salzburg. „Viața este ca o bibliotecă, fiecare om este o carte  și fiecare zi  o  pagină. Pagina zilei de astăzi este plină de lumina și de binecuvântarea pe care ne-ați adus-o de pe meleagurile unde ne-am născut. Vă adresez  cuvânt de bun venit în comunitatea noastră!“ În numele tinerilor din comunitate a vorbit eleva Daria Andreca. „Întâlnirea cu Înaltpreasfinția Voastră , slujirea, cuvântul părintesc ne aduc bucurie și nouă tinerilor, elevilor și studetilor. Știm cât de mult promovați la Cluj legătura dintre Biserică și Școală. În orașul nostru avem 10 cadre didactice, dintre care 3 predau religia (Prof. Valentina Dragomir, Înv. Eugenia Viezuianu, Pr. Prof. Dr. Dumitru Viezuianu) și peste 150 de elevi sunt  înscriși la orele de religie. Frumoasa limba română în care ne rugăm și o vorbim, costumele populare, prezența noastră în fiecare Duminică la biserică sunt zestrea pe care dorim să o transmitem generațiilor viitoare. Vă mulțumim că ne-ați adus de acasă din România binecuvântarea Bisericii-mame.  Suntem convinși ca rădăcinile creștine și iarba verde de acasă sunt suportul moral și spiritual al vieții noastre. Purtăm cu bucurie aceste costume populare, împodobite cu elemente creștine, care vorbesc despre credința poporului român, a tradițiilor frumoase, adăugând azi și Mărțișorul, simbolul primăverii. Vă mulțumim pentru sfaturile părintești aduse nouă tinerilor, părinților noștri și întregii comunități“.

A urmat Sărbătoarea Mărțișorului, mamele primind acest Dar al Primăverii și vieții. Elevă Maria Obereiter a interpretat Pricesne și cântece dedicate mamelor. Mitropolitul Andrei a dăruit preotului, copiilor și credincioșilor cărți de teologie, de rugăciune și spiritualitate. Au fost felicitați credincioșii care au sărbătorit în această zi aniversarea zilei de naștere și li s-a cântat rugăciunea „Mulți ani trăiască!“ Preotul a mulțumit Ierarhului pentru slujire, credincioșilor pentru pregătirea sărbătorii și a invitat pe toți cei prezenți la masa bucuriei, Agapa tradițională.

 

Preot dr. Dumitru Viezuianu