Părintele Sorin Mihalache a conferențiat la Praga, Chemnitz, Dresden și Leipzig

Părintele diacon Adrian Sorin Mihalache, conferenţiar interdisciplinar la Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iaşi, a susţinut în weekendul trecut, 1-3 martie 2019, mai multe conferinţe la Praga, Chemnitz, Dresden și Leipzig despre creşterea copiiilor, intitulate: „Mamă, tată, eu cresc! Tu ce faci? – Reflecții filocalice și câteva date recente din neuroștiințe despre educația și formarea copiilor”.

 În mod repetat părintele diacon ne povestea despre dificultatea de a fi un părinte bun:„Sunt foarte multe elemente care ne împiedica să fim buni părinţi. Câteva dintre aceste elemente ar fi: stresul, oboseala, influenţa societăţii. Noi oamenii suntem permanent într-o continuă alergătură, iar pentru a putea reflecta şi asupra lucrurilor esenţiale în creşterea unui copil este foarte important să ne oprim din diferitele procese făcute zilnic şi a ne putea da seama daca ceea ce facem este bine sau nu. Să întocmim o evaluare astfel putem să ne dăm seama dacă mergem în direcţia cea bună sau nu”.

Este foarte important să ne dăm seama de diferitele procese care ne împiedică să devenim părinţi mai buni, iar odată cu identificarea lor putem să începem şi procesul de schimbare.

Părintele atrăgea atenţia asupra faptului că odată cu creșterea copiilor și dorințele lor sunt într-o continuă schimbare, iar dacă nu vom fii atenți, prezenți, riscăm sanule înțelegem copiilor noștri nevoile lor, iar acest lucru cutimpul slăbește podul de legăturăîntre sufletele noastre și ale lor. Acest motiv va duce la o închidere din partea copiilor și instantaneu la o lipsă de comunicare.

Părintele mai atrăgea atenția că în primele 6 luni/în primul an de viață, copilul are o nevoie foarte mare de a fi mângâiat pe creștet, de a fi luat în brațe. Aceasta pentru căîn acest timp se formează anumite harți emoționale, procese care îl vor urmări pentru foarte mult timp.

În schimb, privarea copiilor de mângâieri și afecțiune pe termen lung are rezultatedevastatoare: copiii se vorîmbolnăvi mai des, vor avea dificultăți în comunicare, înrelaționarea cu ceialți și inclusiv dificultățiîn a-și forma o familie (atașamentul, căldura, atenția, contactul vizual). Coborârea în lumea copilului este de o importanță majorăîn echilibrarea emoțională a copilului. Știința ne demonstrează că 8 îmbrățișări pe zi crește nivelul de oxitocină din corp care va produce inevitabil și o stare de sănătate mai bună, o atitudine mai bunăși o întărire a sistemului imunitar. Prin intermediul îmbrățișării se activează nervul vag care are o acțiune de reglare a majorității organelor viscerale. Alte puncte foarte importante sunt tonalitatea vocii, cuvintele pe care le rostim, răbdarea avută cu cel micuț, etc.

Părintele Sorin mai spunea că nu vom putea fi niște părinți buni dacă nu ne vom îndrăgosti de virtuțile creștinești. Virtuțile sunt combustibilul nostru, rezistența noastră din care izvorăsc toate bunătățile. Pentru a putea dărui iubire, va trebui ca noi să creștem mai mult în iubire, astfel încât rezervoarele noastre vor fi tot timpul alimentate. Însă fără intermediul virtuților, noi nu vom putea ajunge la iubirea deplină, iar bunătatea noastră va fi fragilă. O caracteristică a bunătății este aceea că ea nu constrânge, nu cere recompense, ci insistă prin răbdare cu dragoste.

Un alt aspect foarte important în creșterea copilului este acela de a încerca să cultivi cultura muncii în viața sa. Pentru copil este foarte important săînțeleagă că lucrurile cu adevărat importante se obțin doar prin efort.Acest proces de învățare odatăînsușit, copilul va ști cu timpul să aprecieze cu adevărat valoarea oricărui lucru valoros. Pentru părinți e foarte important săînțeleagă că nu notele trebuiesc lăudate, ci efortul depus pentru obținerea notelor respective. Cultura muncii înseamnă să nu laud nota, ci efortul. În ultimele puncte, părintele diacon a vorbit și despre viața spiritualăși cât de importantă este de a trăi în conformitate cu valorile creștine. Adevărata spiritualitate este de a evita formalismul. Este important de asemenea să nu sufoce, ci să fie în doze mici administrată. Poveștile joacăde asemenea un rol foarte important. Prin poveste copilul înțelege mult mai ușor, extrăgând morala de care pe moment are nevoie. „De exemplu, dacă copilul meu ia o nota mare sunt pregatit să-i povestesc o poveste despre morala mândriei”. Un rol important este variația poveștilor, astfel captivăm mai ușor atenția copiilor, evitând repetarea.

Majoritatea celor care au ascultat cuvintele Părintelui Sorin au fost atât de captivați, încât orele conferințelor au trecut fără a simți vreo oboseală! Mulți au mărturisit că majoritatea cuvintelor rostite, parcă au fost special pentru problemele personale rostite.

În final, Părintele a promis că va revine pentru a susține și seminarii, în care într-un cadru mai restrâns să prezinte metode de interacționare în familie.

 Alexandru Bălău; pr. Athanasie Ulea