Sărbătoarea Sfântului Ștefan la München

 Primul martir creștin, Sfântul Arhidiacon Ștefan, a fost prăznuit și de către românii din Bavaria, chiar în capitala land-ului. Astfel, la invitația Preasfințitului Părinte Dr. Sofian Brașoveanul în această sfântă zi, mai mulți preoți și credincioși din München și împrejurimi au avut bucuria de a se ruga împreună în biserica în care slujește Preasfinția Sa.

Din soborul slujitor, sub protia Preasfințitului Părinte Sofian, au făcut parte pr. Alexandru Nan, parohul Parohiei „Nașterea Domnului” din München și protoiereu pentru Bavaria, pr. Ioan Marius Turcu, paroh la Waldkreiburg, pr. Dumitru Mureșan de la Rosenheim, pr. Constantin Bartok de la Traunreut, preoții Ciprian Burlăcioiu și Mihail Baku de la Centrul bisericesc din München și ierodiaconul Ioan Popoiu de la Catedrala mitropolitană din Nürnberg. Răspunsurile la Sf. Liturghie au fost date de către corul Catedralei mitropolitane de la Nürnberg.

După citirea Sf. Evanghelii, Preasfințitul Părinte Sofian a vorbit despre curajul cu care primul martir creștin l-a mărturisit pe Hristos, dar și despre rolul slujirii diaconilor în Biserica primară și astăzi. Între aceste slujiri, Preasfinția Sa a amintit și servirea diaconilor la mese, consemnată în cartea Faptele Apostolilor, explicând și proveniența termenului de agapă din limba greacă, ca manifestare a iubirii în „liturghia de după Liturghie”.

După Sf. Liturghie a avut loc o agapă, în cadrul căreia au fost servite bucate tradiționale, pregătite cu multă dragoste de către credincioasele parohiei. Mai mulți copii ai comunității au cântat câteva piese la pian, iar corul Catedralei mitropolitane i-a încântat pe cei prezenți prin interpretarea mai multor colinde tradiționale. În numele oaspeților prezenți, preoți și credincioși, pr. Alexandru Nan a mulțumit Preasfinției Sale, maicilor de la Centrul eparhial și tuturor celor care s-au implicat în buna desfășurare a evenimentului, amintind acel cuvânt scripturistic: „cât este de bine și frumos să locuiască frații împreună”. La final, Preasfințitul Părinte Sofian a mulțumit celor prezenți, binecuvântându-i pe toți și urându-le să pășească sănătoși și voioși în Noul An.

A consemnat pr. Alexandru Nan, München