Sfinții Apusului – Calendar luna august

1 aug.

Jonatus

c. 690. Călugăr la Elnone (Belgia). A fost stareţ la Marchiennes (c. 643-652) şi apoi la Elnone (c. 652-659).

 

 

 

3 aug.

Benno

940. Născut în Swabia (Germania), a ajuns pustnic pe Muntele Etzel din Elveţia, fosta sihăstrie a Sf. Meinrad. A trăit acolo cu puţini ucenici, întemeind astfel mănăstirea Einsiedeln. În anul 927 a ajuns Episcop de Metz (Franţa). Străduindu-se să înlăture abuzurile, a fost atacat şi orbit de vrăjmaşii lui Hristos. A renunţat la scaun şi s-a întors la Einsiedeln.

 

 

 

4 aug.

Protasius

? Mucenic cinstit la Köln (Germania).

 

 

 

5 aug.

Abel

c. 751. Născut probabil în Irlanda, a ajuns Arhiepiscop de Rheims (Franţa). Deoarece scaunul său a fost ocupat de un uzurpator, s-a dus la mănăstirea Lobbes din Belgia.

5 aug.

Afra

c. 304. Muceniţă care a pătimit la Augsburg (Germania), probabil în vremea lui Diocleţian. A fost cinstită acolo din vremuri timpurii, iar mănăstirea oraşului i-a fost închinată ei.

 

 

 

6 aug.

Gezelin
(Ghislain, Gisle,
Joscelin)

? Pustnic cinstit la Slebusrode, lângă Köln (Germania).

 

 

 

8 aug.

Rathard

815. Un nobil care s-a făcut preot şi a întemeiat măn. Diessen (Germania).

 

 

 

10 aug.

Thiento şi cei
împreună cu el

955. Stareţ la Wessobrunn în Bavaria (Germania), a fost mucenicit împreună cu şase dintre ucenicii lui de năvălitorii unguri.

 

 

 

11 aug.

Gaugericus
(Gau, Gery)

c. 625. Gaugericus s-a născut aproape de Trier (Germania), a fost hirotonit preot şi mai târziu a ajuns Episcop de Cambrai şi Arras (Franţa) pentru mai bine de 39 de ani.

 

 

 

13 aug.

Herulph

785. A ajuns călugăr la Sf. Gall în Elveţia, apoi a întemeiat mănăstirea Ellwangen (764) de lângă Augsberg (Germania). Mai târziu a ajuns Episcop de Langres (Franţa).

13 aug.

Ludolf

983. Stareţ la Noul Corbey în Westphalia (Germania) din 971 până în 983.

13 aug.

Wigbert

c. 738. Născut în Anglia, s-a călugărit şi a mers în Germania. Sf. Bonifatie l-a numit stareţ la Fritzlar şi după câţiva ani stareţ la Ohrdruf în Thuringia.

 

 

 

14 aug.

Eberhard

958. Născut în Swabia (Germania), a ajuns călugăr şi apoi cel dintâi stareţ de la Einsiedeln (Elveţia).

14 aug.

Werenfrid

c. 760. Născut în Anglia, a lucrat împreună cu Sf. Willibrord între frisienii din Olanda.

 

 

 

15 aug.

Altfrid

874. Călugăr la Corbey (Germania), în 851 a ajuns Episcop de Hildesheim. A fost cunoscut ca un făcător de pace şi a avut evlavie faţă de Maica Domnului.

 

 

 

17 aug.

Amor (Amator,
Amour)

sec. VIII d. Hr. Însoţitor al Sf. Pirmin în lucrarea de propovăduire a lui Hristos în Germania. A întemeiat mănăstirea Amorbach din Franconia.

17 aug.

Benedicta
şi Cecilia

sec. X d. Hr. Aceste două fiice ale regelui Lorenei s-au făcut călugăriţe şi au fost apoi una după alta stareţe a măn. Süsteren de pe valea Rinului (Germania).

17 aug.

Carloman

707-755. Cel mai în vârstă fiu al lui Carol Martel, a ajuns rege al Austrasiei la moartea tatălui său. A încurajat întemeierea de mănăstiri la Fulda în Germania şi Lobbes şi Stavelot în Belgia. L-a ajutat de asemenea pe Sf. Bonifatie în lucrarea de propovăduire. La sfatul Sf. Bonifatie şi-a părăsit regatul, lăsându-l în locul lui pe fratele său şi s-a făcut călugăr pe Muntele Soracte şi apoi la Montecassino în Italia. Aici a avut ascultări la bucătărie şi la păstoritul oilor. A murit într-o mănăstire din Vienne (Franţa).

17 aug.

Hiero (Iero)

885. Născut în Irlanda, a propovăduit în Olanda, unde a fost mucenicit.

 

 

 

19 aug.

Sebald

c. 770. Născut probabil în Anglia, a trăit ca pustnic lângă Vicenza în Italia, iar apoi a propovăduit cu Sf. Willibald în Reichswald (Germania). Moaştele lui se găsesc în oraşul Nürnberg, al cărui ocrotitor este.

 

 

 

20 aug.

Burchard

1026. Născut în Hesse (Germania), a ajuns călugăr la Lobbes (Belgia). În 1006 a fost silit să devină Episcop de Worms, unde era canonist.

 

 

 

24 aug.

Sandratus

(Sandradus)

986. Călugăr la mănăstirea Sf. Maximin din Trier (Germania). În 972 a fost trimis de împăratul Otto I să restaureze mănăstirea Sf. Gall. La puţin timp după aceasta a ajuns stareţ la Gladbach, iar în anul 981 stareţ şi la Weissenburg.

 

 

 

25 aug.

Grigorie

c. 703-776. Născut la Trier (Germania), l-a întâlnit când era încă un copil pe Sf. Bonifatie şi mai târziu a ajuns călugăr. A devenit stareţ la mănăstirea Sf. Martin din Utrecht (Olanda), şi apoi episcop al aceluiaşi oraş vreme de 22 de ani. Mănăstirea Sf. Martin a fost o pepinieră de sfinţi.

 

 

 

27 aug.

Gebhard

995. Episcop de Konstanz (Germania, 979-995). În 983 a întemeiat mănăstirea Petershausen de lângă Konstanz, unde a fost înmormântat. Este cinstit de asemenea ca ocrotitor al ţinutului Vorarlberg din Austria, deoarece în apropiere de Bregenz, pe dealul numit Gebhardsberg se găseşte o parte din moaştele sale.

 

 

 

28 aug.

Adelindis

c. 930. Ca văduvă, a întemeiat mănăstirea Buchau de pe lacul Federsee din Würtemburg (Germania), unde a fost călugăriţă şi posibil stareţă.

28 aug.

Gorman

965. Călugăr la Reichenau (Germania), a propovăduit Evanghelia şi a ajuns Episcop de Schleswig în Danemarca.

28 aug.

Pelaghie

c. 283. Un băiat mucenicit în Istria în vremea lui Numerian. Moaştele lui au fost mutate la Citta Nuova în Istria şi o parte (c. 915) la Konstanz (Germania). Este cinstit ca ocrotitorul oraşului Konstanz.

 

 

 

29 aug.

Velleicus

(Willeic)

sec. VIII d. Hr. Născut în Anglia, l-a urmat pe Sf. Swithbert în Germania şi a ajuns stareţ la Kaiserswerth.

 

 

 

31 aug.

Paulin

358. Născut în Gasconia (Franţa), l-a însoţit pe Sf. Maximin la Trier (Germania) şi i-a urmat ca episcop în 349. A fost un viteaz susţinător al Sf. Atanasie cel Mare, fiind din această pricină exilat în Frigia de către împăratul arian Constantie în anul 355. A murit în exil, însă moaştele i-au fost aduse înapoi la Trier în 396. Mormântul lui se găseşte până azi în cripta bisericii Sf. Paulin din Trier.