Sfinții Apusului – Calendar luna decembrie

1 dec.

Candres

sec. V d. Hr. Episcop care a luminat ţinutul Maastricht.

1 dec.

Eligius (Eloi,
Eloy)

588-660. Născut în Limoges (Franţa), a fost un fierar iscusit şi câteva dintre lucrările lui au supravieţuit până la revoluţia franceză. A ajuns conducătorul monetăriei din Paris în vremea regelui Clotar II, dar în 640 a fost făcut preot şi în curând Episcop de Noyon. A luminat ţinuturile din jurul oraşelor Antwerp, Ghent şi Courtrai (Belgia) şi a întemeiat mănăstirea Solignac şi multe alte mănăstiri de maici şi călugări.

 

 

 

3 dec.

Attalia (Attala)

c. 697-741. Nepoata Sf. Otilia, a ajuns călugăriţă şi stareţă la Sf. Ştefan în Strasbourg (Alsacia).

3 dec.

Sola (Sol, Solus, Suolo)

794. Călugăr şi preot din Anglia, care l-a urmat pe Sf. Bonifatie în Germania şi a trăit ca pustnic mai întâi lângă Fulda şi apoi lângă Eichstätt. În cele din urmă s-a aşezat pe o bucată de pământ unde a întemeiat mănăstirea Solnhofen, ca un metoc al Fuldei.

 

 

 

5 dec.

Basilissa

c. 780. Stareţă la Oehren lângă Trier (Germania).

5 dec.

Nicetius

566. Ultimul episcop galo-roman de Trier (Germania), hirotonit în 532. Fusese călugăr şi stareţ în ţinutul lui de naştere, Auvergne (Franţa). Ca episcop a rezistat cruzimii francilor, de către care a fost surghiunit pentru o vreme. A restaurat disciplina între clerici, a reconstruit catedrala şi s-a împotrivit ereziilor.

 

 

 

8 dec.

Eucharius

sec. I d. Hr. Primul Episcop de Trier (Germania).

8 dec.

Gunthild

c. 748. Călugăriţă de la Wimborne (Anglia) care a plecat în Germania, unde a devenit stareţa unei mănăstiri din Thuringia.

 

 

 

12 dec.

Agata

c. 790. Călugăriţă la Wimborne în Dorset (Anglia) şi uceniţă a Sf. Lioba, a plecat în Germania pentru a-l ajuta pe Sf. Bonifatie în lucrarea de propovăduire.

12 dec.

Maxentius,
Constantius,
Crescentius,
Iustin şi cei
împreună cu ei

c. 287. Mucenici în Trier (Germania) în vremea lui Diocleţian.

 

 

 

13 dec.

Einhild
(Einhildis) şi
Roswinda

sec. VIII d. Hr. Călugăriţe la Hohenburg (Alsacia) în Franţa cu Sf. Otilia. Sf. Roswinda a fost probabil sora Sf. Otilia. Sf. Einhild a ajuns stareţă la Niedermünster lângă Hohenburg.

13 dec.

Odilia (Otilia,

Othilia)

c. 720. După tradiţie, Sf. Odilia s-a născut oarbă şi din pricina aceasta a fost respinsă de familia ei. A fost adoptată de o mănăstirie de maici şi şi-a redobândit în chip minunat vederea. În cele din urmă a întemeiat mănăstirile Hohenburg (acum Odilienberg) în Alsacia (Franţa) şi Niedermünster (Germania).

13 dec.

Autbert

c. 669. Episcop de Cambrai-Arras (Franţa), a încurajat viaţa călugărească şi a întemeiat mai multe mănăstiri, inclusiv cea a Sf. Vedast (Sf. Vaast) în Arras. Sub el Hainault şi Flandra au devenit mari colonii monahale.

13 dec.

Tassio

c. 794. Duce al Bavariei şi mare ajutător de mănăstiri. După ce a întemeiat mai multe mănăstiri şi biserici, a ajuns călugăr la Jumičges (Franţa), însă a murit la Lorsch (Germania).

 

 

 

16 dec.

Ado

799-875. Născut în Burgundia (Franţa), a ajuns călugăr la Prüm lângă Trier (Germania). De aici a călătorit la Roma. La întoarcere a ajuns Episcop de Vienne şi a fost un păstor minunat. Este pomenit pentru martirologiul care îi poartă numele.

 

 

 

17 dec.

Begga

698. Fiica Sf. Pepin din Landen şi a Sf. Ida şi soră a altor două sfinte. S-a căsătorit cu Angisilus (Ansegis), fiul Sf. Arnulf din Metz. După moartea soţului ei, Sf. Begga a întemeiat o mănăstire în Andenne pe Meuse (Belgia), unde a fost stareţă.

17 dec.

Eigil

822. Călugăr la Fulda (Germania), a ajuns stareţ acolo în 817.

17 dec.

Sturm (Sturmi)

779. De mic copil a fost încredinţat Sf. Bonifatie şi crescut în mănăstirea Fritzlar din Germania. Hirotonit, a fost trimis să propovăduiască saxonilor. A căutat un loc potrivit pentru o mănăstire în centrul Germaniei şi a ales Fulda. Sturm s-a dus la Montecassino, şi la întoarcere a ajuns stareţ la Fulda. Mult iubit de călugării săi, Sf. Sturm este considerat al doilea doar după Sf. Bonifatie ca apostol al Germaniei.

 

 

 

18 dec.

Bodagisil

588. A întemeiat şi a fost cel dintâi stareţ al unei mănăstiri de pe Meuse (Belgia).

18 dec.

Desideratus

c. 700. Fiul Sf. Waningus, întemeietorul mănăstirii Fécamp, a ajuns călugăr la Fontenelle în nordul Franţei. Moaştele lui au fost aşezate la Ghent (Belgia).

18 dec.

Winebald

761. Născut în Anglia, a fost fratele Sf. Willibald şi Walburga. Aflându-se în pelerinaj spre Ţara Sfântă împreună cu fratele său Willibald, s-a îmbolnăvit şi a rămas la Roma. În cele din urmă s-a întors în Anglia şi a plecat în Germania, unde a ajuns stareţ la Heidenheim.

 

 

 

20 dec.

Ursicinus

c. 625. Născut în Irlanda, a fost ucenic al Sf. Columban. A întemeiat mănăstirea Sf. Ursanne, de la care îşi ia numele oraşul de azi din Elveţia.

 

 

 

21 dec.

Severin

c. 300. Episcop de Trier (Germania).

 

 

 

22 dec.

Hunger

866. Episcop de Utrecht (Olanda) din 856. În timpul invaziei vikinge a fugit la Prüm (Germania), unde a murit.

 

 

 

24 dec.

Adela

c. 730. Fiica regelui francilor Dagobert II. Rămasă văduvă, a întemeiat şi a fost cea dintâi stareţă a mănăstirii Pfalzel de lângă Trier (Germania).

24 dec.

Alberic (Albert)

sec. X d. Hr. Călugăr la Gladbach (Germania).

24 dec.

Bruno

c. 1050. Om sfânt din mănăstirea Ottobeuren din Bavaria (Germania).

24 dec.

Irmina

708. Căsătorită la vârsta de 15 ani, logodnicul i-a murit în ziua nunţii. L-a convins apoi pe tatăl ei, Dagobert II, să construiască pentru ea mănăstirea Oehren de lângă Trier (Germania). A construit de asemenea mănăstirea de la Echternach pentru Sf. Willibrord (698). A murit la mănăstirea din Weissenburg.