Sfinții Apusului – Calendar luna ianuarie

2 ian.

Adalard

c. 758-827. A intrat în mănăstirea Corbie din nordul Franţei, unde a devenit stareţ. Exilat, a întemeiat în Saxonia (Germania), pe râul Weser, mănăstirea Noul Corbie (Corvey).

 

 

 

3 ian.

Bertilia

c 687. O fecioară nobilă, care a depus jurământ de înfrânare împreună cu soţul ei. La moartea soţului, sfânta a trăit ca pustnică lângă o biserică pe care o întemeiase la Maroeuil (Marolles) în Flandra (Belgia).

 

 

 

4 ian.

Libetius
(Liäwizo)

938-1013. Născut în Swabia (Schwaben) în Germania, a devenit Episcop de Hamburg în 988.

4 ian.

Pharäildis (Vareide, Verylde, Veerle)

c 740. Probabil născută în Ghent (Belgia), s-a căsătorit împotriva voinţei ei. Chinuită de soţul său, a devenit una dintre sfintele ocrotitoare ale Ghent-ului.

 

 

 

6 ian.

Wiltrudis

c. 986. După moartea soţului ei (c. 947), a întemeiat (c. 976) mănăstirea Bergen din apropiere de Neuburg (Germania), devenind ea însăşi călugăriţă şi prima stareţă a mănăstirii.

 

 

 

7 ian.

Reinold (Rainald,

Reynold)

960. Călugăr la mănăstirea Sf. Pantaleon (Pantelimon) din Köln (Germania). A fost omorât de nişte pietrari care i-au aruncat trupul într-un lac din apropiere de Rin. Mai târziu, a fost găsit prin descoperire dumnezeiască.

7 ian.

Tillo (Thillo,

Thielman, Théau,

Tilloine, Tillon, Tilman)

c. 702. Născut în Saxonia (Germania), a fost răpit de tâlhari şi făcut rob. Eliberat de Sf. Eligiu din Noyon (Franţa), a devenit călugăr la Solignac şi a luminat ţinuturile din apropiere de Tournai şi Courtrai în Belgia.

7 ian.

Valentinian

c. 470. Un stareţ care a devenit episcop în Raetia. A murit la Mais în Tirol (Austria). După câţiva ani moaştele i-au fost mutate la Trento şi apoi la Passau (Germania).

7 ian.

Wittikund

c. 804. Nobil din Westphalia (Germania), s-a convertit în urma unei vedenii şi a fost botezat în anul 785. A răspândit cu râvnă credinţa creştină şi a zidit mai multe biserici.

 

 

 

8 ian.

Albert

sec. VII. Sfânt-ocrotitor al ţinutului Cashel din Irlanda. După unii, s-a născut în Anglia, a propovăduit în Irlanda şi mai târziu în Bavaria. Apoi a plecat la Ierusalim, iar la întoarcere a murit şi a fost îngropat la Regensburg.

8 ian.

Erhard

c. 686. Născut (se pare) în Irlanda, a propovăduit Evanghelia ca episcop în Bavaria (Germania), mai ales în jurul oraşului Regensburg.

8 ian.

Severin

482. Călugăr din Răsărit, ucenic al părinţilor din pustia Egiptului, a luminat ţinutul Noricum Ripense, din Austria de azi. A întemeiat mai multe mănăstiri, dintre care mai importantă a fost una pe Dunăre, la Favianis (azi Mautern), unde a organizat ajutorarea celor ce sufereau de pe urma invaziilor hunilor şi ale triburilor germane păgâne. A murit în acea mănăstire. La şase ani de la adormirea sa, călugării au fost izgoniţi şi au luat cu ei moaştele sfântului la Napoli (în Italia), unde mănăstirea San Severino a fost întemeiată pentru a le adăposti.

8 ian.

Garibaldus

762. Primul Episcop de Regensburg (Germania). A fost hirotonit de Sf. Bonifatie în jurul anului 740. Înainte de aceasta fusese probabil stareţ al Mănăstirii Sf. Emmeram din Regensburg.

 

 

 

8 ian.

Gudula

712. Fiică a Sfintei Amelberga, a petrecut mult timp cu Sf. Gertrude la Nivelles, iar apoi a trăit o viaţă de sfinţenie. Este ocrotitoarea oraşului Bruxelles (Belgia).

 

 

 

13 ian.

Agrecius
(Agritius)

c. 333. Episcop în Trier (Germania) şi înaintaş al Sf. Maximin. A luat parte la Sinodul din Arles din anul 314. După o Viaţă mai târzie, scrisă în sec. al XI-lea, a fost ajutat de Sf. Elena, care i-a adus veşmântul Domnului nostru, cunoscut ca Sfânta Tunică (der Heilige Rock) din Trier.

13 ian.

Andrei

c. 235. Cel de-al doisprezecelea Episcop de Trier (Germania), pe care unele dintre cronici îl pomenesc drept mucenic.

 

 

 

15 ian.

Eugyppius

c. 511. Născut în Africa de Nord, a fost hirotonit preot la Roma, iar apoi a devenit însoţitorul Sf. Severin din Noricum în Austria, căruia i-a scris şi Viaţa.

 

 

 

17 ian.

Iosif

764. Călugăr care a întemeiat în anul 752 mănăstirea Sf. Zeno din Isen (Germania). În 764 a ajuns cel de-al treilea Episcop de Freising (lângă München). Moaştele lui se găsesc la Isen.

 

 

 

18 ian.

Ulfrid (Wolfred,
Wilfrid)

1028. Născut în Anglia, a devenit propovăduitor în Germania şi Suedia. A fost mucenicit pentru că a distrus o imagine reprezentându-l pe zeul Thor.

 

 

 

21 ian.

Meinrad

861. Născut în familia nobilă Hohenzollern, a devenit călugăr la mănăstirea Reichenau de pe Rin (în Germania, în apropiere de oraşul Konstanz). Mai târziu a ajuns pustnic în Elveţia, în locul pe care s-a construit mai târziu mănăstirea Einsiedeln (în limba germană, „sihăstrie”). A dus viaţă de pustnic vreme de 25 de ani, fiind în cele din urmă omorât de tâlhari şi cinstit ca mucenic.

21 ian.

Patrocle

c. 257 (sau 259). Un ortodox foarte bogat şi peste măsură de milostiv din Troyes (Franţa), unde a fost mucenicit. Moaştele lui au fost mutate la Soest (în Germania) în anul 960.

 

 

 

23 ian.

Lufthild

? 850. O sfântă cinstită lângă Köln (Germania), unde a dus trăit ca pustnică.

 

 

 

24 ian.

Erembert I

c. 1050. Stareţ la Kremsmünster în Austria.

 

 

 

25 ian.

Amarin

676. Stareţ la o mănăstire din Munţii Vosgi (Franţa) şi însoţitor al Sf. Praeject, Episcop de Clermont, în mucenicie. Valea Saint-Amarian din Alsacia poartă numele lui.

25 ian.

Poppo

978-1048. Născut în Flandra, după o carieră militară a făcut un pelerinaj la Ierusalim şi Roma. La întoarcere a devenit călugăr la mănăstirea St. Thierry din Reims (Franţa), în 1006. Doi ani mai târziu s-a mutat la Saint-Vannes, iar apoi la St. Vaast în Arras. În 1021 a devenit stareţ de Stavelot-Malmédy (Belgia), unde a început o renaştere duhovnicească, răspândită în curând la alte mănăstiri, ca Hautmont, Marchiennes, Sf. Maximin din Trier (Germania) şi Sf. Vaast din Arras (Franţa).

 

 

 

27 ian.

Gamelbert

720-800. Fiul unor părinţi bogaţi din Bavaria, Gamelbert a plecat în pelerinaj la Roma, unde a fost hirotonit preot. A fost preot de ţară în Michaelsbuch (Germania) vreme de peste cincizeci de ani.

 

 

 

29 ian.

Acvilin

650. Născut în Bavaria, a fugit de hirotonia ca episcop de Köln (Germania), şi de aceea a plecat la Paris şi apoi la Milan, propovăduind împotriva arianismului. Pentru aceasta a fost mucenicit de arieni. Moaştele lui se găsesc la Milan (Italia).

29 ian.

Valerie

sec. II d. Hr. Cel de-al doilea episcop de Trier (Germania).

 

 

 

30 ian.

Aldegund

630-684. Soră a Sf. Waldetrudis, stareţă la Mons (Belgia). A întemeiat mănăstirea Maubege din nordul Franţei.

30 ian.

Amnichad

(Amnuchad)

1043. Născut fie în Irlanda, fie în Scoţia, a plecat în Germania, ajungând călugăr şi apoi pustnic la Fulda.

 

 

 

31 ian.

Eusebie

884. Născut în Irlanda, a ajuns călugăr la Sf. Gall (în Elveţia), iar mai târziu a trăit ca pustnic pe Muntele Sf. Victor în Vorarlberg. În timp ce înfiera păcatele, a fost lovit cu o coasă şi omorât. De aceea, a fost cinstit ca mucenic.