Sfinții Apusului – Calendar luna iunie

1 iun.

Simeon

1035. Născut în Siracuza (Sicilia) şi educat în Constantinopol, Simeon a trăit ca pustnic la Iordan. A devenit călugăr la Betleem şi mai târziu a dus viaţă pustnicească în apropiere de Muntele Sinai, întâi într-o mică peşteră de lângă Marea Roşie, apoi pe vârful Muntelui Sinai. De acolo a fost trimis de stareţul Măn. Sf. Ecaterina ca să aducă milostenie din Normandia. Până la urmă s-a aşezat în Trier (Germania), zăvorându-se în vechea poartă a oraşului construită de Sf. Constantin, numită Porta Nigra. A fost una din ultimele mari persoane care au legat Apusul ortodox de Răsăritul ortodox. Moaştele lui se găsesc la Trier.

 

 

 

4 iun.

Saturnina

? Muceniţă-fecioară din Germania ucisă în apropiere de Arras, Franţa.

 

 

 

5 iun.

Adalar (Adalher)

754. Însoţitor al Sf. Bonifatie, împreună cu care a fost mucenicit la Dokkum în Olanda.

5 iun.

Bonifatie

c. 675-754. Născut la Credinton în Devon (Anglia), numele lui de botez a fost Winfrid. La vârsta de cinci ani a intrat în măn. Exeter. În 718 a părăsit Anglia, plecând în Germania ca propovăduitor, unde a luminat Bavaria, Hesse, Frisia, Thuringia şi Franconia. În anul 723 papa Grigorie al II-lea l-a hirotonit episcop cu stăpânire deplină asupra pământurilor germane. În 731 a ajuns mitropolit al ţinuturilor de dincolo de Rin, iar în 747 Arhiepiscop de Mainz. A întemeiat multe mănăstiri de maici şi de călugări, inclusiv cea de la Fulda, unde moaştele lui sunt cinstite până azi. A pus aceste mănăstiri sub îndrumarea călugăriţelor şi călugărilor veniţi din Anglia. A reorganizat de asemenea Biserica francă, care era într-o stare de mare decădere. A fost mucenicit la bătrâneţe, împreună cu 52 de însoţitori, la Dokkum în Olanda. Este cinstit ca apostolul Germaniei.

5 iun.

Eoban

754. Născut în Irlanda, a propovăduit împreună cu Sf. Willibrord şi Bonifatie în Olanda şi Germania, primind mucenicia împreună cu cel din urmă la Dokkum.

5 iun.

Felix

c. 790. Călugăr la Fritzlar (Germania) şi mucenic, probabil omorât de păgâni.

5 iun.

Meinwerk

1036. A devenit Episcop de Paderborn (Germania) în 1009. Datorită lucrărilor lui de construcţie, a fost numit „episcopul-constructor”.

5 iun.

Waccar,
Gundekar,
Elleher,
Hathawulf

754. Călugări muceniţi cu Sf. Bonifatie la Dokkum.

 

 

 

6 iun.

Gudwall (Curval)

sec. VI d. Hr. Episcop din Ţara Galilor care a întemeiat mănăstiri în Devon şi Cornwall. Mulţi îl socotesc a fi Sf. Gurval care a urmat Sf. Malo la Aleth în Bretania. Moaştele lui se găsesc la Ghent (Belgia)

 

 

 

7 iun.

Deochar
(Theutger sau
Gottlieb)

847. Sihastru din Franconia (Germania), care a devenit primul stareţ al măn. Herrieden.

7 iun.

Pavel

350. Arhiepiscop de Constantinopol, a cărui păstorire a fost petrecută în mare parte în exil pentru Ortodoxie. Ales în anul 336, a fost exilat în Pont în 337, de unde s-a întors în 338, dar a fost exilat din nou de un sinod arian, de această dată la Trier în Germania. S-a întors în jurul anului 340, dar în 342 a fost trimis în lanţuri în Mesopotamia de Împăratul Constantie. Rechemat în 344, a fost surghiunit pentru ultima dată la Cucuz în Armenia, unde vreme de şase zile a fost lăsat fără mâncare, iar apoi sugrumat.

 

 

 

8 iun.

Medard

c. 470-c.558. Născut în Picardia în nordul Franţei, a fost hirotonit la vârsta de 33 de ani. În 530 a ajuns episcop de Vermand, apoi Noyon şi mai târziu de Tournai în Belgia.

 

 

 

10 iun.

Bardo

982-1053. Născut în Oppershofen (Germania), a ajuns călugăr la Fulda. În 1029 a fost ales stareţ la Werden pe Ruhr, şi în 1031 stareţ la Hersfeld şi de asemenea Arhiepiscop de Mainz. A fost cunoscut pentru viaţa lui de nevoinţă, dragostea pentru săraci şi pentru animale.

10 iun.

Maurinus

? Probabil stareţ la Sf. Pantaleon în Köln (Germania), unde a fost mucenicit.

 

 

 

12 iun.

Odulphus

c. 855 Născut în Brabant (Belgia), a mers la Utrecht (Olanda) şi a ajutat la luminarea Frisiei, întemeind o mănăstire.

 

 

 

14 iun.

Hartwig

1023. Cel de-al 21-lea Arhiepiscop de Salzburg (Austria, 991-1023).

 

 

 

15 iun.

Landelinus

c. 625-686. Născut în apropiere de Bapaume, Landelinus a trăit pentru un timp ca tâlhar, pocăindu-se însă şi ajungând călugăr. A fost hirotonit mai târziu şi a întemeiat mănăstiri în Franţa şi Belgia, la Lobbes în 654, Aulne (656), Walers (657) şi Crespin în 670.

 

 

 

16 iun.

Aureus,
Iustina şi cei
împreună cu ei

În timpul unei invazii a hunilor, Aureus, Episcop de Mainz (Germania), a fost alungat din eparhia sa şi a fost urmat de sora lui, Iustina, şi de alţii. La întoarcere, au fost muceniţi în biserică în timp ce slujeau Sf. Liturghie.

 

 

 

17 iun.

Rambold
(Ramnold)

1001. Călugăr la Sf. Maximin în Trier (Germania), a ajuns stareţ la Sf. Emmeram, Regensburg. A murit la vârsta de 100 de ani.

 

 

 

18 iun.

Alena

c. 640. Născută din părinţi păgâni în apropiere de Bruxelles (Belgia), Alena a fost botezată fără ştirea lor. A fost omorâtă în timp ce mergea pe ascuns la Liturghie.

 

 

 

19 iun.
şi
15 oct.

Bruno-Bonifatie

1009. Născut în Querfurt (Germania), l-a însoţit pe Împăratul Otto III, care era pe jumătate grec, în Italia în 996, devenind călugăr acolo. A ajuns Arhiepiscop de Mersburg şi a fost trimis să-i lumineze pe prusienii păgâni. A fost mucenicit împreună cu 18 însoţitori.

19 iun.

Deodatus

679. Episcop de Nevers (Franţa) în 655, a ajuns mai târziu pustnic în Munţii Vosgi. Mai târziu a întemeiat mănăstirea Ebersheimmünster din apropiere de Strasbourg.

19 iun.

Hildegrin

c. 827. Frate mai tânăr al Sf. Liudger, pe care l-a ajutat să-i lumineze pe saxoni. A devenit Episcop de Chalons-sur-Marne în Franţa şi mai târziu stareţ la Werden (Germania).

 

 

 

20 iun.

Adalbert

981. Călugăr la Sf. Maximin în Trier (Germania), a mers să propovăduiască păgânilor. În 961 toţi însoţitorii săi au fost ucişi de păgâni, şi el singur a scăpat cu viaţă. A ajuns apoi stareţ la Weisseburg şi, în 968, primul Arhiepiscop de Magdeburg, având jurisdicţie asupra slavilor apuseni, numiţi şi sorbi.

20 iun.

Elena (Heliada)

c. 750. Stareţă la mănăstirea Oehren în Trier (Germania).

 

 

 

21 iun.

Alban

c. 400. Preot grec din Naxos, a fost trimis în surghiun de către arieni şi a propovăduit Evanghelia în Germania, în jurul Mainzului. Aici a fost atacat de arieni şi mucenicit.

21 iun.

Engelmund

c. 739. Născut în Anglia, s-a făcut de foarte tânăr călugăr, ajungând apoi preot şi stareţ. A mers în Frisia (Olanda) unde a propovăduit cu succes împreună cu Sf. Willibrord la Velsen, la nord de Haarlem.

21 iun.

Martin

c. 350. Cel de-al şaptelea episcop de Tongres (Belgia), este cinstit ca Apostolul ţinutului Hesbaye din Brabant.

21 iun.

Wolfrid

c. 990. Întemeietorul mănăstirii Hohentwiel (Germania).

 

 

 

23 iun.

Hidulf

c. 707. Conte de Hainault (Belgia), s-a căsătorit cu Sf. Aye, însă împreună s-au înţeles să intre în mănăstire. Hidulf a devenit călugăr la Lobbes, al cărei ctitor era.

23 iun.

Walhere

? Preot din Belgia ucis pentru bunătatea lui şi cinstit ca mucenic.

 

 

 

24 iun.

Rumoldus
(Rumbold)

c. 775. Probabil din Anglia, a fost un călugăr care a ajuns episcop împreună cu Sf. Willibrord în Olanda şi în Brabant (Belgia). A fost ucis în apropiere de Malines.

24 iun.

Theodulphus
(Thiou)

776. Cel de-al treilea stareţ la Lobbes (Belgia).

 

 

 

25 iun.

Adalbert

c. 740. Născut în Northumbria (Anglia), a devenit călugăr la Rathmelgisi în Irlanda şi l-a însoţit pe Sf. Willibrord ca diacon în Frisia. A lucrat în jurul Egmont-ului, în Olanda, ajungând ocrotitor al acelui ţinut.

 

 

 

26 iun.

Corbican

sec. VIII d. Hr. Născut în Irlanda, a trăit ca pustnic în Olanda, unde a propovăduit oamenilor simpli credinţa creştină.

 

 

 

28 iun.

Benignus

sec. VI d. Hr. Episcop de Utrecht (Olanda). Moaştele lui au fost descoperite acolo în anul 996.

28 iun.

Egilo (Egilon,
Eigil)

871. Călugăr şi mai târziu stareţ la Prüm lângă Trier (Germania). A rectitorit mănăstirea Flavigny din apropiere de Dijon şi a întemeiat mănăstirea Corbigny, ambele în Franţa.

28 iun.

Heimrad

1019. Preot din Baden (Germania), care după mai multe pelerinaje a trăit ca monah la Hersfeld şi apoi pustnic la Hasungen în Westfalia.

 

 

 

29 iun.

Gemma
(Hemma, Emma)

1045. Rămasă văduvă, a întemeiat mănăstirea Gurk din Carinthia (Austria), unde a devenit călugăriţă.

29 iun.

Salomeea
şi Iudita

sec. IX d. Hr. Se spune că Salomeea a fost o prinţesă din Anglia care a fost exilată. S-a împrietenit în Bavaria cu o văduvă evlavioasă numită Iudita. Amândouă au ajuns pustnice la Oberaltaich în Germania.

 

 

 

30 iun.

Ermentrude
(Erentrudis)

c. 718. Soră sau nepoată a Sf. Rupert, apostolul Austriei. A fost cea dintâi stareţă a mănăstirii Nonnberg din Salzburg, întemeiată pentru ea de Sf. Rupert.